Vedení Světové atletiky přerušilo kvůli pandemii koronaviru období kvalifikace na OH 2021. Za nezvyklým řešením lze najít fakt, že nyní v různých částech světa panují odlišné podmínky pro přípravu a bylo by teď nefér sbírat body do rankingu, který je jednou z možností, jak se probojovat do Tokia.

On-line ke koronaviru můžete nalézt zde

Limity bude možné plnit až od 1. prosince. Lhůta pro jejich překonání a uzavření žebříčků potrvá do 29. června 2021. Maratonci a chodci na trati 50 km budou mít čas jen do května příštího roku.

Budou stačit finance?

Až se v adventním čase rozeběhne nominační období, budou některé disciplíny v nevýhodě. Na severní polokouli se dá závodit jen pod střechou, ale vrhači (kromě koulařů) a běžci na 400 metrů překážek v halách nezávodí. „V českých podmínkách budou někteří atleti o olympiádu moci usilovat až za rok touto dobou,“ upozornil šéftrenér reprezentace Jan Netscher.

Oštěpaři by mohli zjara závodit při kempu v JAR, ale neví se, jak se tam projeví pandemie. „Těžko říct, jestli to bude bezpečné místo.“

Situace není jednoduchá ani z ekonomického pohledu. „Jako místo pro závody se nabízí Austrálie. Přes zimu tam probíhá venkovní sezona, mají tam kvalitní mítinky,“ pokračoval Netscher.

„Hlavně to ale bude o financích. Jak o nich rozhodne vedení českého sportu, a jestli nám bude umožněno překlopit peníze na příští sezonu. Dále bude záležet i na tom, jaká a zda vůbec bude po současných ekonomických problémech schopnost vlády financovat sport.“

Zatím jen kvarteto

Z českých atletů mají účast na základě splněných ostrých limitů z loňska jistou překážkářka Zuzana Hejnová, koulař Tomáš Staněk a oštěpaři Nikola Ogrodníková a Jakub Vadlejch.

Ostatní ale verdikt překvapil. Zmizela totiž šance získat dobré body do rankingu na mistrovství republiky nebo Zlaté tretře, které by se měly konat na podzim.

„Pro kolegy je to hodně nepříjemné. Příští rok nebude na honění bodů příliš času. Moc si to neumím představit a jsem ráda, že nemusím potvrzovat limit,“ přiznala Zuzana Hejnová.

Uvedla však, že nepřemýšlí, že by sezonu úplně vypustila. „Když bude příležitost, určitě ráda vyběhnu. Udělat si dlouhou pauzu by nebylo dobré. Člověk by se pak špatně dostával do tempa.“

Když hodí 65 metrů, zlobit se nebude

Pro koho může znamenat posunutí kvalifikačního období problém? „Třeba pro Báru Špotákovou. O ní si ale myslím, že se nakonec kvalifikuje přímým výkonem. Nebo pro mílaře Jakuba Holušu, který měl výpadek kvůli doléčení zranění,“ zmínil Netscher známé atlety.

„Pro všechny, kdo na ranking spoléhali, je to něco nového. Nejistota panuje i kvůli tomu, že není potvrzená termínovka. Tím, že bude možné o body usilovat až od prosince, se dost mění situace,“ podotkl šéftrenér.

Jasno má oštěpařka Irena Gillarová. „Sezona bude zvláštní, ale já si myslím, že i letos má cenu zabojovat. Já do toho budu v trénincích šlapat naplno. Závodit budeme pro radost a pro lidi. Když hodím pětašedesát metrů, tak mě to potěší,“ culila se svěřenkyně Jana Železného.

„Sice mi to na olympiádu nepomůže, ale zlobit se nebudu,“ dodala.