Leccos napoví už sama cesta na mistrovství Evropy každý jel zvlášť. A mnohé prozradí jejich ubytování. Oštěpař bydlí v hotelu Berlin-Berlin, sedmibojařka zase o kousek dál v Maritimu. Nedivte se: Jakub oblékne český dres, Lucia i po svatbě zůstala věrná Slovensku.

Čekání na čtvrtek

„Budeme se soustředit na vlastní závody a fandit si. Až skončí naše disciplíny, najde se čas někam vyrazit. V Berlíně jsou pěkné kavárny. Určitě se v nějaké sejdeme,“ říká s úsměvem třicetiletá blondýnka.

Ve čtvrtek by mohli udělat malé „rande“ na kolbišti Olympijského stadionu. Má to jednu podmínku. „Kuba musí postoupit do finále… Já mám v rámci sedmiboje účast jistou. Ve stejné době poběžím dvoustovku, takže bychom měli být společně na ploše.“

Koulař Tomáš Staněk na ME v Berlíně
Staněk nezářil. Až do konce koulařské kvalifikace se strachoval o postup

Lucii čeká první sedmiboj na velké akci. „Nemám co ztratit. Budu se snažit co nejmíň pokazit.“

Její manžel byl ohledně jejího vystoupení konkrétnější: „Mám v hlavě určitý bodový součet. Přál bych si výkon okolo 6200 bodů a s tím je spojené umístění v první desítce.“

Manželská pohoda pak přinesla i tip na výsledek mužského oštěpu: rodačka z Považské Bystrice se těší na placku. „Vždycky chci, aby Kuba vyhrál. Konkurenci má ohromnou, navíc měl zdravotní potíže, ale věřím, že bude bojovat o nejvyšší umístění. Když doveze domů medaili, bude to krásné,“ culí se svěřenkyně trenéra Františka Ptáčníka.

Ale zvládne její muž roli jednoho ze spolufavoritů?

Vítězslav Veselý.
Oštěpař Veselý odřekl Berlín kvůli angíně, nahradí ho Jílek

Svěřence Jana Železného v první části léta potrápila bolavá záda. Dal si klid. „Vyšetření odhalilo menší rupturu obratle. Staral se o mě profesor Kolář a léčba minimalizovala možnost dalšího zranění. Asi týden jsem nemohl trénovat, pak jsem záda už pomalu zatěžoval. Začal jsem volněji házet. Poprvé naostro to bude ve středeční kvalifikaci,“ líčí své trable loňský vicemistr světa.

Soupeřem tři Němci

Ve finále se dá očekávat další německo-český souboj jako před rokem v Londýně.

Snadné to nebude. Němci Thomas Röhler, Johannes Vetter a Andreas Hofmann letos hodili přes 91 metrů, navíc budou závodit doma: tohle trio požene padesátitisícový kotel.

Na atletickém ME v Berlíně déjà vu nečekejte. Berlino se vrací, Bolt chybí

„Očekávám obrovskou bitvu. Je nás šest, co jsme se dostali přes 88 metrů. To je na mistrovství Evropy něco neuvěřitelného. Ale porazitelný je každý. Tuším, že do medailového souboje chce zasáhnout Estonec Magnus Kirt, který má hozeno víc než já. Nesmím zapomenout na mladého Fina Olivera Helandera,“ prorokuje závodník Dukly s letošním maximem 89,02 metru.

Pokud jej přehodí, má od manželky slíben dárek.

Staněk: Postup s odřenýma ušima
Měla to být jedna rána. Jenže kvalifikace koulařů v Berlíně se Tomáši Staňkovi nečekaně protáhla. Musel do kruhu třikrát a postoupil jedenáctý průměrným výkonem 19,77 metru. „Začal jsem přemýšlet, abych se do koule moc neopíral. Bylo to špatné technicky, jako by mě někdo vypnul. Koule neletěla,“ krčil rameny silák, jemuž se na mistrovství republiky povedlo letošní maximum 21,52.

Závod vidělo náměstí Breitscheidplatz, které je vedle Olympijského stadionu druhým dějištěm šampionátu. Natěšené publikum vytvořilo koulařům skvělou atmosféru, každý pokus roztleskávalo za zvuků dunivé hudby.

Už dnes čeká Staňka finále, leč to se již uskuteční na stadionu. „Musím se vrátit k tomu, co umím. Pak by to mělo být mnohem lepší,“ dodala naděje české výpravy.