V týmu jsou zkušení borci jako koulař Tomáš Staněk nebo překážkář Petr Svoboda. Prvně jmenovaný vyválčil z MS pod střechou bronz z Birminghamu 2018. K tomu má doma čtyři medaile z HME, přičemž jednu získal v roce 2019 právě v Emirates aréně, kde se vrchol sezony uskuteční. Jako jeden z mála patří do širšího okruhu favoritů.

Překážkářský veterán debutoval už na šampionátu ve Valencii 2008. Svého maxima dosáhl o dva roky později v Dauhá, kde doběhl čtvrtý. Při každé ze svých čtyř předešlých účastí došel minimálně do semifinále. Úspěšnější bilanci má z HME, kde získal tři medaile včetně zlata z Paříže 2011. Svoboda je v 39 letech nejzkušenějším členem výpravy.

Dálkař Radek Juška
Už žádné přešlapy? Ve skoku do dálky se chystá revoluce, legenda je zhnusena

Vůbec nejúspěšnější Čechem je však Pavel Maslák, který na čtyřsetmetrové trati v letech 2014, 2016 a 2018 vybojoval postupně tři světové tituly. Jenže ve třiatřiceti letech už ze své bývalé slávy ustoupil. Stále je však platným členem štafety. V technických disciplínách budou závodit Radek Juška, tyčkařka Amálie Švábíková a výškař Jan Štefela, který si na HMS odbude premiéru.

Nováčkem halového MS je i Sasínek

V závodech na 400 metrů budou české barvy hájit finalistky loňského HME a bronzové ze štafetového mixu na MS v Budapešti Lada Vondrová s Terezou Petržilkovou. Třetím do party je Matěj Krsek, který s nimi loni v létě běžel smíšenou štafetu. Kladenský závodník si na globální halovém šampionátu zazávodí poprvé.

Debutantů je ovšem víc. Na šedesátce zaklekne do bloků teprve dvacetiletá čerstvá rekordmanka Karolína Maňasová, osmistovku poběží ještě mladší juniorský mistr Evropy Jakub Dudycha a v běhu na 1500 metrů se na startovní čáru postaví poprvé na halovém MS Filip Sasínek. Osmadvacetiletý středotraťař se však už před sedmi lety prosadil na evropské úrovni. V Bělehradě si tehdy doběhl pro překvapivý bronz.

Karolína Maňasová je nejrychlejší Češkou.
Pekelně rychlá Maňasová. Čas 7,15 je crazy, říká o rekordu a limitu na MS

Mezi sedmibojaři si premiérově ve světové konkurenci zazávodí Ondřej Kopecký a Vilém Stráský. V pětičlenné sestavě štafet jsou novickami Lurdes Gloria Manuel a Terezie Táborská, která bude v osmnácti letech vůbec nejmladší členkou výpravy.

Nominace na halové MS v Glasgow:

Muži: Matěj Krsek (400 m, 4x400 m), Jakub Dudycha a Filip Šnejdr (oba 800 m), Filip Sasínek (1500 m), Petr Svoboda a Štěpán Schubert (oba 60 m př.), Jan Štefela (výška), Radek Juška (dálka), Tomáš Staněk (koule), Ondřej Kopecký a Vilém Stráský (oba sedmiboj), Patrik Šorm, Pavel Maslák, Vít Müller, Michal Desenský (všichni 4x400 m).

Ženy: Karolína Maňasová (60 m), Lada Vondrová a Tereza Petržilková (obě 400 m a 4x400 m), Helena Jiranová (60 m př.), Amálie Švábíková (tyč), Terezie Táborská, Lurdes Gloria Manuel, Marcela Pírková (všechny 4x400 m).