To však nebylo všechno. Na juniorské mistrovství Evropy do Jeruzaléma odjížděla dívka, které všichni říkají Lu, v roli favoritky, a tu v Izraeli potvrdila. O rok dřív ji na stejném místě zlato těsně uteklo, to si pak vynahradila.

Manuel má zajímavý genový základ. Na svět sice přišla v Ostravě, ale tatínek pochází z Angoly a maminka je Ruska. „Klidně jsem se mohla narodit v Belgii. Naši tam původně chtěli odjet za tetou,“ prozradila o své minulosti. „Jenže jim to nevyšlo, a tak zůstali v Česku. Rodina se usadila v Táboře.“

V tamním klubu začínala s dalšími malými dětmi, ale už v přípravce pohybově vynikala. V každé kategorii patřila k nejlepším a na úterní Zlaté tretře přišel šok. Svěřenkyně trenérské dvojice Šárka Chládková-Ratislav Šedina doběhla v silné konkurenci druhá časem 50,59 sekundy. Tím mimo jiné splnila limit pro účast na olympijských hrách v Paříži.

Atletický úkaz pro Česko

Lu je v dobrém slova smyslu považována za atletický úkaz s velikou perspektivou. Na takové časy totiž žádná z jejich předchůdkyň v necelých devatenácti letech nedosáhla. První mistryně světa na 400 metrů Jarmila Kratochvílová se k hranici 50,50 dostala dokonce až o deset let později než členka VS Tábor.

Její souputnice z 80. let minulého století Táňa Kocembová tak zrychlila jako dvacetiletá, Helena Fuchsová z další generace čtvrtkařek dosáhla na srovnatelný výkon v osmadvaceti. Pozoruhodné tedy je, že studentka táborské obchodní akademie zaběhla nejrychlejší český čas za posledních 26 let. Pod 51 sekund se v novém tisíciletí dostaly ještě Denisa Rosolová, Jitka Burianová a Lada Vondrová.

Na dráze je radost ji sledovat. Umí si čtyřstovku rozvrhnout tak, že zaútočí ve chvíli, kdy už soupeřky v cílové rovince vadnou a předbíhá je dlouhým uvolněným krokem. „Síly si šetřím na druhou polovinu tratě. Za dvoustovkou se vždycky snažím zrychlit. V konci už také cítím únavu, ale zatím nám tahle taktika vychází,“ usmívá se.

Za týden začíná v Římě mistrovství Evropy. Papírově by Manuel měla postoupit do finále. „Nesmírně se tam těším. Bude to moje premiéra na takovém šampionátu a strašně ráda bych postoupila do semifinále,“ dodala Lu.

Tak se nechme překvapit.

Kratochvílová: Výhodou Lu jsou geny po tatínkovi

Jarmila Kratochvílová coby držitelka českého rekordu na 400 metrů (47,99 s) Lurdes Glorii Manuel už nějaký čas sleduje. „Od začátku se mi moc líbí. Znám její progres, za dva roky se ohromně zlepšila. Má skvělé předpoklady, ale je otázkou, jak Lu ukočírovat. Hlavně co se týká zdraví, studia a dalších aspektů. To ale určitě vědí její trenéři a jistě nedopustí, aby se mladý talent předčasně vyčerpal. Musí zvážit, jestli má závodit na všech akcích, které se jí nabízejí,“ upozorňuje světová rekordmanka na 800 metrů. Porovnávat vývoj obou atletek ovšem není dost dobře možné. „V osmnácti jsem byla pořád atletický začátečník, neboť jsem s tréninkem začala jen o rok dřív. Její výhodou jsou bezpochyby geny po africkém tatínkovi.“