Prvně jmenovaný si v rozběhu kontroloval postupové postavení a díky času 46,88 se večer popere o finále. „Byla to dobrá čtvrtka, ale bolela. Uvidíme, jak mi zůstanou síly do semifinále,“ říkal trojnásobný halový mistr Evropy a držitel stejného počtu světových titulů po doběhu v nahrávce atletického svazu pro média.

Do semifinále ho doprovodí Patrik Šorm. Postup naopak těsně utekl Vítu Müllerovi a Ladě Vondrové. Oba se v závěru čtyřstovky nechali zaskočit od lépe spurtujících soupeřů.

„Cítila jsem, že mám v konci hodně sil, ale nečekala jsem, že tam bude Nizozemka. S ní jsem nepočítala,“ litovala Vondrová. Do dalších bojů nepostoupila ani její parťačka Tereza Petržilková, Diana Mezuliáníková, které na patnáctistovce nepomohl ani osobní rekord 4:11,48, a Vendula Hluchá na osmistovce.

Staněk se cítí fit

Staněk napoprvé zůstal jen tři centimetry za postupovým limitem, kterým bylo rovných 21 metrů. Pak se domlouval s trenérem, jestli má pokračovat. Nakonec už dál neházel a raději šetřil vyléčené stehno. „Naštěstí jsem na tom nejlíp, co jsem kdy byl, takže i z pomalého hodu se dá hodit daleko,“ prohlásil spokojeně.

Ve večerním finále bude bojovat o třetí medaili z halového ME. „Proto jsem tady a taky se to ode mě očekává. Chtěl bych potěšit lidi,“ sliboval český rekordman. Kromě něj ještě dnes v boji o medaile nastoupí jeho tréninková partnerka ze skupiny Petra Stehlíka Markéta Červenková.

Ta si postup mezi elitu vybojovala už ve čtvrtek večer v předprogramu šampionátu. To samé se povedlo i Filipu Sasínkovi a Janu Frišovi, kteří poběží na závěr programu patnáctistovce. Ve hře budou i čtvrtkaři a půjde o hodně.