O pořadatelství katarského hlavního města rozhodl kongres Mezinárodní atletické federace v Monaku v listopadu 2014. Volba byla však podmíněna tím, že zrekonstruovaný stadion Chalífa bude muset mít kvůli vysokým venkovním teplotám velmi účinnou klimatizaci. A to Katarci dodrželi, ve zmiňovaném svatostánku by tak během šampionátu nemělo být více jak 26 stupňů.

„Všichni jsme byli zcela udiveni účinností jejich unikátního chladícího systému. Nevím, jestli zbytek světa věřil, že se to podaří, ale je to úžasné. Ukazuje se, že tu šampionát může proběhnout v příjemném prostředí pro atlety,“ uvedl v září po návštěvě stadionu s kapacitou 40 tisíc míst na webu IAAF oGeoff Gardner.

A padat vedrem by neměli ani diváci, na tribunách by měla být teplota dokonce ještě o dva stupně nižší, tedy okolo 24 stupňů. Jak se to však klimatizace odrazí na jejich zdraví, už nikdo neřeší.

Ostrý test je pro stadion naplánován na duben, kdy se zde uskuteční asijský atletický šampionát. O měsíc později bude hostit atletickou špičku v rámci tradičního mítinku Diamantové ligy.

Dauhá se stadionem, na kterém se bude hrát za čtyři roky i fotbalové mistrovství světa, zvítězilo v tajné volbě před americkým Eugene a španělskou Barcelonou.

Dovolená musí jít stranou

Kvůli tropickému počasí se atletický šampionát bude poprvé v historii konat v tak pozdním termínu. Teploty v srpnu, kdy se mistrovství obvykle pořádají, přesahují v Kataru čtyřicítky. Mnoho sportovců z rozhodnutí nadšených nebylo. V době, kdy si měli užívat zaslouženou posezónní dovolenou, se budou rvát o jedny z nejcennějších medailí v kariéře.

Oštěpařka Barbora Špotáková si sice mistrovství světa po mateřské pauze nechce nechat ujít, za vrchol ovšem považuje spíše olympijské hry v Tokiu 2020.

„Věřím, že mě atletika zase pohltí. Budu to mít těžké, i u nás mám velkou soupeřku (Nikolu Ogrodníkovou, stříbrnou z ME 2018 – pozn. red.) a hrozně nerada prohrávám. Ale díky této vlastnosti jsem se dostala nahoru. Už jen to mě požene,“ řekla dvojnásobná olympijská vítězka z Pekingu 2008 a Londýna 2012.

Účast v Dauhá má Špotáková jistou. Podle kritérií, která letos v říjnu zveřejnila IAAF, se jako obhájkyně titulu nemusí spoléhat na jinak klíčový žebříček. Do něho se započítávají ve většině disciplín výkony už od letošního 7. září.

V každé disciplíně jen tři zástupci z jedné země

Na šampionát ale vede ještě jedna cesta, vedle divokých karet pro obhájce zlata se do Kataru podívají vítězové Diamantové ligy 2019, která vrcholí 6. září. Času na odpočinek před světovým šampionátem tak nebude mnoho.

IAAF také určila pro každou disciplínu optimální počet účastníků, na základě žebříčku mohou z každé země startovat pouze tři zástupci. Pokud některý stát bude mít více atletů, kteří splňují kritéria pro účast v Dauhá, může přihlásit jakéhokoliv z nich. Členské federace si mohou stanovit vlastní kvalifikační kritéria.

V Dauhá bude v klimatizovaném stadionu obhajovat z českých reprezentantů titul pouze Špotáková. V Londýně 2017 si medaili přivezli také její oštěpařští parťáci Jakub Vadlejch (stříbro) a Petr Frydrych (bronz). Další Češi se na stupně vítězů nedostali.

Hned první den šampionátu, 27. září, se o půlnoci poběží ženský maraton.