Závod s českou účastí byl na předávkách plný strkanic. „Takhle těžkou štafetu jsem ještě nikdy neběžela,“ říkala po doběhu Petržilková. „Musela jsem dávat pozor, aby nedošlo ke kolizi,“ líčila závodnice, která v posledních metrech svého úseku byla při předávce nucena vybočit ze své stopy, aby předala kolík Šormovi.

Zklamání koulaře. Tomáš Staněk vypadl v kvalifikaci.
Staněk do finále neprošel. Kvůli dešti posunutou kvalifikaci jsem nezvládl, říká

Finišmanka Vondrová se pak na posledním úseku zkušeně zhostila role finišmanky. Ve večerním finále, které začne krátce před 22.00, se Češi chtějí poprat o medaili. K postupující osmičce nakonec přibyli Poláci, kteří uspěli s protestem, takže se poběží ve všech devíti dráhách.

Nezdarem skončilo kvalifikační vystoupení kladiváře Patrika Hájka. Zatímco ve všech letošních startech pokořil sedmdesátimetrovou hranici, v Budapešti hodil jen 68,77 metru a ve své skupině obsadil patnácté místo.

Zbytečné přetahování s irskou mílařkou 

První den zakončila na MS své účinkování i Kristiina Mäki. Ve třetím rozběhu patnáctistovky doběhla devátá, přičemž postupovou jistotu mělo první šest. Časem 4:06,90 zaostala o 5,45 sekundy za pozicí, která by ji zaručila účast v semifinále.

„Ze začátku jsem si říkala, že fajn, jak se běží rychle. Musím ale říct, že jsem udělala velikou chybu, když jsem se přetahovala s Irkou O'Sullivanovou. Na začátku posledního kola jsem ji blbě předbíhala a vzalo mi to sílu. Dvě stě metrů do cíle jsem na tom byla ještě docela dobře, ale pak už jsem jen šla,“ popsala své vystoupení.

Čeští reprezentanti si vyzkoušeli dráhu a sektory stadionu Národní atletické centrum
Mäki by se v rozběhu na MS líbilo rychlé tempo. Staňkovi se kruh zamlouvá

V rozběhu česká rekordmanka vypadla naposledy na ME 2018 v Berlíně. Od té doby běžela pokaždé semifinále a na OH v Tokiu byla dokonce finalistkou. „První nepostupující z našeho běhu Italka Vissaová dosáhla času 4:01,66, a to je strašně kvalitní výkon. Přesto jí to nestačilo,“ krčila rameny.

„Startovka byla nabitá, běhalo se rychle. Věděla jsem, že o šesté místo bychom mohly bojovat tři holky,“ glosovala jednatřicetiletá atletka s česko-finskými kořeny. „Každý den je nový, nemusí to vždycky sednout. Někdy přijde taková sobota, že to nejde. Mrzí mě to. Zaběhnout si na šampionátu jen první den a jet domů, to je takový divný pocit. “ dodala.