Silák z Dukly dosáhl nejdelšího výkonu 21,25 metrů ve druhé sérii. V tu chvíli to znamenalo stříbrnou příčku za Polákem Haratykem, avšak za chvíli českého rekordmana přehodil Němec Storl.

Staňkovi finále příliš nevyšlo. Víc bojoval se sebou než se soupeři a po soutěži si zhluboka oddychl. „Beru každou medaili, když není bramborová. Jsem za ní rád, jenže mě štvaly pokusy, které jsem pokazil.“

A další dění ve Skotsku? Dálkař Radek Juška vymazal z paměti poslední nezdary a výkonem 777 centimetrů postoupil do nedělních bojů o medaile. „Největší pozitivum je to, že jsem nepřešlápl. Důležité bylo pohlídat si pozici pro finále,“ vykládal skokan pražského Olympu.

Tušíte, kdy si naposledy připsal tři platné skoky? To neví ani on… „V hlavě jsem měl v poslední době jen a jen kříže. Konečně jsem si zahrál piškvorky na druhou stranu,“ smál se závodník, který před čtyřmi roky překvapil stříbrem na HME v Praze.

Smůlu měl naopak Jan Tesař. Další naděje mohla tabulkově pomýšlet minimálně na finále čtyřstovky, nicméně po 250 metrech bylo vše jinak. Při seběhu k mantinelu ho soupeři předstihli, a když se snažil zařadit, po kolizi upadl. „Šlápl jsem někomu na patu a svalil jsem se jako pytel brambor,“ popisoval Tesař karambol.

A co Simona Vrzalová? Nic podobného nepřipustila a v pohodě si pohlídala finálovou účast. Většinu běhu na 1500 metrů vedla, nakonec skončila o setinku druhá. „Nebavilo mě běžet za někým, a tak jsem si řekla, že raději půjdu do čela. V konci jsem běžela naplno, ani trochu jsem si neodpočinula. Byl to letos jeden z nejtěžších závodů,“ vykládala vítkovická atletka.

Postupem do finále ji napodobili na stejné trati Filip Sasínek a výškařka Michaela Hrubá. Do semifinále se probil osmistovkař Filip Šnejdr.