Reproduktory znovu duněly všemožnými hudebními styly a dobré dvě stovky diváků se na tribuně multifunkční haly vedle ostravské ČEZ Arény bavily. Osmému ročníku Ostravské laťky, která je součástí High Jump Grand Prix, zkrátka nic nechybělo.

A to také proto, že Jaroslav Bába znovu hned v prvním závodě halové sezony překonal základní bod, s nimž do Ostravy přijel. Za bedlivého pohledu jeho trenéra Jana Janků staršího se mu totiž na třetí pokus povedlo překonat laťku ve výšce 229 centimetrů, čímž splnil limit pro účast v Istanbulu, kde se v březnu sejdou nejlepší světoví atleti, kteří se v olympijském roce hale nevyhýbají.

„Byl to pro mě tady takový můj cíl, takže jsem spokojený,“ řekl po závodě vítězný Jaroslav Bába, který setřásl protivníku už na 223 centimetrech. „Tréninky ukazovaly, že jsem schopný k těm dvěma třiceti skákat, ale určitě to neberu tak, že takový výkon budu skákat na počkání. Vždyť za těch 229 se kolikrát na velké akci bere i osmé místo,“ vypověděl momentálně šestý muž letošních světových výškařských tabulek.

Česká jednička pod laťkou zkoušela dokonce zdolat ještě výšku o čtyři dílky náročnější, ovšem i přes velmi zdařilé pokusy mu (prozatím) zůstala zapovězena. „Škoda, druhý a třetí pokus nebyly špatné, ale zatím je zkrátka vidět, že jsem trošku rozházený. Kdybych byl už trošku víc rozskákaný, v Ostravě bych zřejmě těch 233 dal,“ dodal Bába, jež se hned na konci týdne představí v Hustopečích.

Ženám vládla Marešová

Soutěž žen, která byla nakonec ochuzena o účast nemocné ostravské výškařky Romany Dubnové, se v Ostravě-Zábřehu stala kořistí současné české jedničky Oldřišky Marešové, jež díky čistějšímu zápisu za sebou nechala polské duo Urszula Domelová a Karolina Blazejová.

Pětadvacetileté rodačce z Českých Kopist na Litoměřicku stačilo k vítězství jen průměrných 185 cm a za limitem na HMS do Istanbulu zaostala o plných osm centimetrů. Navíc nedokázala zopakovat vlastní letošní nejlepší výkon, který má hodnotu 190 centimetrů.

„Je to málo,“ řekla bezprostředně po posledním skoku Marešová a pokračovala: „V Ostravě jsem už kvůli těm lidem, kteří do haly dorazili, chtěla skočit rozhodně výš. Na druhé straně jsem však ráda, že jsem aspoň urvala první místo, byť to bylo jen na pokusy.“

Oldřiška Marešová hned po závodě nedokázala říct, v čem byl problém, že se nedostala ani k vlastnímu letošnímu maximu. „V rozeskakování to až tak špatně nevypadalo. Těžko teď soudit, třeba to bylo z toho tlaku, že zrovna tady chci skočit a oplatit důvěru pana Zvolánka, který mě sem pozval… Fakt nevím,“ dodala šestá žena loňské světové univerziády v Číně.

Grand Prix pokračuje v Brně

Třídílný seriál High Jump Grand Prix bude pokračovat až po třítýdenní pauze, nejprve Brněnskou laťkou (14. února) a vše vyvrcholí o dva dny později nejtradičnějším halovým skokanským dostaveníčkem – Novinářskou laťkou.

Příznivci špičkové atletiky v regionu se však mohou těšit ještě na jeden výškařský svátek. Už poslední lednové pondělí, tedy za necelý týden, se ve Vendryni rozběhnou souboje mítinku Beskydská laťka.

Halový výškařský mítink Ostravská laťka:

Muži: 1. Bába (ČR) 229, 2. Donisan (Rum.), 3. Moffatt (USA), 4. Sleboda (Pol.), 5. Bubeník (SR) všichni 223… 10. Sajdok 210, 13. Heindl, Trybula (všichni ČR) 205.

Ženy: 1. Marešová (ČR), 2. Domelová, 3. Blazejová (obě Pol.) všechny 185,… 6. Nová 178, 7. Pařilová (obě ČR) 174.