Spolu s českým velvyslanectvím v Belgii, místním Českým centrem a Českým olympijským výborem se totiž redakce magazínu rozhodla zopakovat na vteřinu přesně běh, kterým Emil Zátopek v červnu 1954 na stejném stadionu dosáhl světového rekordu v běhu na deset kilometrů. Trať tehdy jako první v historii zdolal za 28 minut a 54 vteřin.

Čtěte také: Pocta. Ve Francii vznikla divadelní hra o Emilu Zátopkovi

Jeho výkon se nyní v chladném bruselském počasí pokusí zopakovat štafeta dobrovolníků, okruh na stadionu budou muset v průměru absolvovat za 69,36 sekundy. Aby to měli účastníci snazší, měl by jim tempo udávat cyklista - jeden z tehdejších účastníků závodu. A jako první se na trať vydá olympionička Šárka Kašpárková.

"Pokaždé, když tady nějaký Čech projde kolem stánku s novinami a vidí, že se belgický časopis jmenuje Zatopek, tak ho to jako patriota potěší," řekl český velvyslanec v Belgii Jaroslav Kürfurst. Zátopek je podle něj vnímán v zemi jako legenda i jako symbol. "Myslím, že je důležité také to, že v těžkých dobách komunismu zůstal otevřeným a rovným člověkem, který vzbuzoval ve světě sympatie a lehce navazoval přátelství. K Belgii jej poutala řada z nich," dodal velvyslanec.

Ředitel časopisu Brouwier souhlasí, že před deseti lety si redakce Zátopkovo jméno vybrala ze tří hlavních důvodů. Prvním logicky bylo, že šlo o nejlepšího světového běžce na dlouhé tratě. "Ale také bojoval za svobodu, například v době pražského jara, byl daleko víc než jen atlet. A za třetí, byl velice otevřeným člověkem, který hovořil mnoha jazyky," dodal Brouwier.

Čtěte také: Legendární Zátopek je mezi prvními členy Síně slávy světové atletiky

Časopis má v současnosti náklad 20.000 výtisků pro Francii, v Belgii je vydáván v polovičním množství. K dostání je také ve Švýcarsku a v Kanadě. Základním jazykem je francouzština, internetové stránky jsou ale také v nizozemštině.