Dana Pernicová.Zdroj: Deník/Ladislav AdámekV Lomené aleji soutěžili o víkendu muži i ženy, děti i senioři(rky). I rozpětí tratí bylo veliké, od 500 metrů po 10 kilometrů. Právě tuto distanci označovat Zátopek za svou nejoblíbenější. A proto budila největší zájem.

„Běželo se mi vážně hezky,“ rozdávala v cíli úsměvy Dana Pernicová. Členka Adidas Runners Prague předstihla o 20 sekundy Gabrielu Veigertovou ze Slavie Jičín, o více než minutu zaostala Barbora Kopřivová ze Sokola Přísnotice. „Taktiku jsem příliš neřešila,“ vysvětlovala Pernicová. Pak ovšem zaváhala… „Nejtěžší bylo vyrovnat se s teplem. Na slunci jsem vždycky zrychlila, už jsem se těšila do lesa,“ culila se.  

Anežka Drahotová se svou stříbrnou medailí
Stříbrná medailistka Drahotová: Chůze není žádná okrajová disciplína

Když byla malá, absolvovala Pernicová na zdejších okruzích řadu soustředění. Snila o kariéře vrcholové sportovkyně. „Dneska už dělám trenérku, vrcholy sezony proto prožívám se svými svěřenci.  Všech pódiových umístění si ale vážím. Pokud to jen trochu půjde, za rok přijedu hrozně ráda obhajovat,“ doplnila.

Běžec Craft Praha Tomáš Svoboda je bratrem zlatého pětibojaře z Londýna 2012 Davida. Jeho čas v cíli byl o devět vteřin lepší než stříbrného Petra Soukupa z Nové Paky. Třetí příčku obsadil Jan Pernica reprezentující Perňa systém. Ten zaostal téměř o minutu.

Svoboda bral závod jako zpestření mezi triatlonovými mítinky. „Pořádně bolel, doporučuji ho,“ zdůraznil. Cestu za výhrou si zkomplikoval špatnou taktikou. „Přepálil jsem úvod a ve druhém kole jsem měl co dělat, abych vydržel,“ přiznal. „Měl jsem štěstí na los. Běžel jsem v době, kdy ještě nebylo takové vedro a nemusel jsem nikoho předbíhat,“ neskrýval mistr světa v kvadriatlonu.

Muž velkých plánů. V září se představí spolu s Petrem Vabrouškem na světovém šampionátu ve Swim runu (70kilometrová kombinace běhu a plavání po stockholmských ostrovech a mezi nimi). „I v tom pro mě může být inspirací Emil Zátopek.  Snažím se, jako on, následovat výzvy,“ doplnil.

Tomáš Dvořák
Sportovec se musí starat o své tělo. Ne každý to chápe