Nepůjde ovšem o nostalgické vzpomínání. V Lomené aleji budou od 8 do 12 hodin závodit aktivní běžci, děti i senioři. Nejkratší trasa měří 500 metrů, nejdelší 10 kilometrů. Povedou tak trochu ve stopách slavného vytrvalce, jenž vybojoval pod pěti kruhy čtyři zlaté medaile. A dvě z nich na desítce, která bývala jeho nejmilejší.

Loni se začala odvíjet tradice Zátopkovy desítky. „V duchu 21. století,“ připomíná za organizátory David Dvořák. Na start hlavního závodu se postavily tři stovky běžců. A v cíli nemohla chybět Zátopkova žena Dana. „Běhala jsem tady taky, jenže jsem vždycky zabloudila,“ smála se olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952.

Letos čekají organizátoři o dvě stovky vyšší účast. Trať je rychlá, ale členitá. V lese je třeba přeskočit kořeny, prudce točit do zatáček, přeběhnout asfalt i přitlačit do mírného kopce… Kulisy budou zkrátka ryze zátopkovské. Vždyť mezi účastníky najdete nejen celebrity, ale i členy klubu Atletika Stará Boleslav-Houšťka. Stadionu, kde mimořádný sportovec zapsal jeden ze svých světových rekordů.

Časový program Zátopkovy desítky: 8.00 otevření startovní kanceláře 
10.20 uzavření startovní kanceláře 
10.30 start hlavního závodu
11.00 zahájení dětských kategorií