Až se bude jednou vzpomínat na začátek 21. století, nebude mezi významnými postavami chybět Usain Bolt. Tenhle chlapík bez nadsázky „zachránil“ sport, který kvůli dopingovým kauzám a zákulisním machinacím ztrácel kredit.

Hlavně díky vysmátému Jamajčanovi se v posledních letech plnily stadiony. Pobláznil svět, vyhrál, co mohl, a jeho rekordy vydrží ještě dlouho. Co na tom, že poslední stovku v kariéře prohrál? Navíc se „zloduchem“ Justinem Gatlinem, který je kvůli dopingovým malérům opakem jamajského „blesku“.

Atletika je ze sobotní noci trochu v šoku. Celý stadion a většina planety si přála, aby se jejich idol loučil se zlatem na krku. Třicetiletý Bolt však doplatil na svou snad jedinou slabost špatný start a tak získal první bronz v kariéře. Další zlato ale může přidat ve štafetě.

Boltovo uznání

Gatlin dostal na Olympijském stadionu při třech startech co proto. Nelibost britského publika byla nepřiměřeně tvrdá. „Justin je výborný závodník. Pokud ho chcete zdolat, musíte být na vrcholu sil. Uměl se výborně připravit a byl lepší,“ prohlásil Bolt o šampionovi. „Obrovská podpora a síla energie mně nepomohla. Velice si jí vážím, i když jsem smutný, že jsem neudělal divákům větší radost.“

Americký veterán byl v minulých letech ve skvělé formě, po většinu posledních dvou sezon zářil, ale na MS 2015 v Pekingu i loni na OH v Riu mu zlato vyfoukl Bolt. Nyní se tolik neukazoval a dočkal se. I když to popírá, je pravděpodobné, že stejně jako jeho sok ukončí kariéru. Už ho dokázal porazit. Odvedl dobrou práci, ale musel si při tom vyslechnout své. „Ti, co mě mají rádi, mi drželi palce v Londýně i doma v Americe,“ poděkoval příznivcům.

Gatlinova poklona

Snad každému, kdo vypjaté finále sledoval, neutekl moment, kdy za cílem Američan před Boltem poklekl, aby mu vzdal hold. „Na dráze jsme rivalové, na rozcvičovacím stadionu jsme žertovali. První, co Usain po finále udělal, že mi pogratuloval. Řekl, že si nezasloužím bučení diváků. Ví, jak tvrdě musím pracovat. On je opravdu inspirací pro mnohé. Třeba pro našeho stříbrného mladíka Christiana Colemana, ale i pro mě,“ poznamenal Gatlin.

Přestože dosáhl svého a podařilo se mu Bolta konečně dostat na lopatky, zůstane napořád v jeho stínu. Jamajčan totiž dokázal pro atletiku udělat maximum, a to nejen výkony. Přišel do té doby s bezstarostným vystupováním. V předboltovské éře stáli sprinteři na startu bez hnutí jako sochy. Ale jeho úsměvy, grimasy nebo pozice střílejícího lučištníka změnily zaběhlé standardy. Jeho duch bude chybět.

Zážitek z Berlína

Vedl i docela volnomyšlenkářský život. Vzpomínku na něj má z MS 2009 v Berlíně Vítězslav Veselý. V hotelu Berlin-Berlin bydleli s Čechy i Jamajčané. Okolo jedné hodiny v noci se tehdy ještě poměrně neznámý oštěpař ukládal ke spánku, když ho vyrušilo ťukání na dveře.

„Než jsem se dostal z postele, uslyšel jsem klepání i odněkud odvedle. Vykouknul jsem ze dveří a k mému překvapení jsem naproti přes chodbu uviděl Usaina. Bylo to jen pár hodin po tom, co vytvořil světový rekord,“ vyprávěl. „Zeptal jsem se, koho hledá, a on mi řekl, že někoho z jamajského týmu. Vysvětlil jsem mu, že je na špatné adrese, a pak se s plnou náručí krabic od hamburgerů odkolébal někam do tmy hledat parťáky na oslavu titulu.“ I takový byl sprinterský velikán…