Bouřlivý potlesk pro všechny aktéry stovkařského klání, jen na Gatlina kvůli dopingové minulosti londýnské publikum bučí. Při nástupu Bolta se strhne huronský ryk a Jamajčané v hledišti freneticky skandují jeho jméno.

Král sprintu předvádí své předstartovní kousky a ve třetím semifinále po nepříliš vydařeném startu lehce doběhne Colemana. Oba jako jediní z postupujících do finálové osmičky pokořili hranici deseti vteřin. Letošní jedničce naměřila časomíra 9,97, Bolt za ním zaostal o setinu.

Dálkař Radek Juška na MS v Londýně.
Juška na úspěšnou kvalifikaci nenavázal, skončil desátý: Chyběl správný ráz

Před startem finále je cítit napjatou atmosféru. Stadion ani nedutá. Napětí by se dalo krájet. Vyhraje fenomenální sprinter i rozlučku u Temže, kde kraloval i na olympiádě v roce 2012? Nebo jamajský třicátník a největší sportovní ikona současnosti skončí jako slavný poražený?

Nakonec zvítězila druhá varianta. Světový rekordman opět zůstal sedět na startu a prchající Američany nedostihl. Vítěz zaběhl 9,92, na stříbro bylo potřeba 9,94 a miláček publika zaběhl 9,95. V prvních vteřinách Olympijský stadion oněměl. Když se na tabuli objevilo pořadí, fanoušci začali skandovat Usain Bolt, Usain Bolt… Na Gatlina naopak nesportovně bučeli.

Finálový závod na 100 metrů

Zdroj: Youtube

Bolt si však zaslouží obrovské uznání. Na stovce našel přemožitele včetně sobotního semifinále a finále jen osmkrát. Sedmkrát druhý a jednou třetí. Ve finále stovky na MS 2011 v Tegu byl kvůli ulitému startu vyloučen. Ve všech ostatních případech na nejkratší trati dominoval.

„Jsem šťastný, že jsem tu mohl běžet, a děkuji divákům za úžasnou podporu,“ pronesl na ploše Bolt. Ve své kariéře zaznamenal neskutečnou sérii a předváděl vynikající výkony. Kdo bude Bolta schopný nahradit? Gatlin to určitě nebude, je o pět let starší a na stovce se stal nejstarším světovým šampionem v historii.

Diváci budou mít šanci vidět Bolta v Londýně ještě jednou. Má běžet štafetu.

Barbora Špotáková a Javier Sotomayor. Takhle to vypadá, když se dva světoví rekordmani potkají u Toweru.
Špotáková v Londýně radila Sotomayorovi, jak se dostat do hotelu