Třicetiletá vítkovická atletka se ráda pohybuje v čele běžeckého pole. „Nejsem moc kontaktní typ. Uprostřed je to na lokty a dochází ke strkanicím. Raději to tahám. Má to svoje výhody,“ připustila Simona Vrzalová.

V těchto dnech česká rekordmanka trénuje na Štrbském Plese. „Hory a vysoká nadmořská výška na Simonu dobře působí. Potřebuje si před šampionátem v jiném prostředí odpočinout, nabrat další síly a zatrénovat,“ vyprávěl její trenér Augustin Šulc.

Jenže při pohledu na kalendář se každému v souvislosti s Vysokými Tatrami vybaví zasněžené štíty, sjezdovky a lyžování. Jak se tam dá v únoru trénovat? „Máme s tím své zkušenosti,“ konstatoval kouč.

Simona je na zimní běhání zvyklá. „Nebrodím se hlubokým sněhem. Povrch cestiček je tam tvrdý. Mám na to speciální krosové tretry s hřebíčky, takže mi to neklouže,“ vysvětlila.

Proč ale dávají přednost Slovensku před Kanárskými ostrovy? „Výhoda spočívá hlavně v tom, že kdyby došlo k nějakému zdravotnímu problému, není problém se hned sbalit a za tři hodiny jsme autem v Ostravě u doktora. Kdežto na vzdálenějším kempu by musela zůstat třeba týden na hotelovém pokoji,“ upozornil.

Čeká jí večerní závod

V Glasgow bude závodit večer. V pátek 1. března poběží rozběh a v neděli třetího je na programu finále. K tomu se jí bude možná hodit zkušenost ze startu na 1000 metrů v Liévinu. „Běželi jsme skoro v jedenáct večer. Byla jsem spíš zralá do postele,“ smála se. „Nebylo snadné se vyhecovat, ale budu se na to soustředit.“

Závodnice pocházející z Českého Těšína má šanci na přední umístění. „Rozběh je schopná si odtáhnout, aby z něj postoupila do devítičlenného finále. V něm by se jí hodilo rychlejší tempo,“ prohlásil trenér.

Atletka by ve skotské metropoli chtěla překonat páté místo loňského ME v Berlíně. Ale být čtvrtá? „Bylo by to trochu smutné, ale přece jen o místečko lepší loni v létě.“

Nominace atletů na HME v Glasgow
Ženy 60 m: Klára Seidlová, 400 m: Lada Vondrová, 1500 m: Kristiina Mäki, Diana Mezuliáníková, Simona Vrzalová, výška: Michaela Hrubá, tyč: Romana Maláčová, Amálie Švábíková, pětiboj: Eliška Klučinová.
Muži 60 m: Zdeněk Stromšík, 400 m: Pavel Maslák, Vít Müller, Jan Tesař, 800 m: Lukáš Hodboď, Filip Šnejdr, 1500 m: Jan Friš, Filip Sasínek, výška: Martin Heindl, dálka: Radek Juška, koule: Tomáš Staněk, sedmiboj: Jiří Sýkora.
Šampionát se koná ve dnech 1-3. 3. v hale Emirates Arena.