Třicetiletá vítkovická atletka se ráda pohybuje v čele běžeckého pole. „Nejsem moc kontaktní typ. Uprostřed je to na lokty a dochází ke strkanicím. Raději to tahám. Má to svoje výhody,“ připustila Simona Vrzalová.

Simona Vrzalová při závodě na 1500m při Kontinentálním poháru 8. září v Ostravě.
Vrzalová zdolala 28 let starý rekord. Nevím, kde se to ve mně vzalo, říká

V těchto dnech česká rekordmanka trénuje na Štrbském Plese. „Hory a vysoká nadmořská výška na Simonu dobře působí. Potřebuje si před šampionátem v jiném prostředí odpočinout, nabrat další síly a zatrénovat,“ vyprávěl její trenér Augustin Šulc.

Jenže při pohledu na kalendář se každému v souvislosti s Vysokými Tatrami vybaví zasněžené štíty, sjezdovky a lyžování. Jak se tam dá v únoru trénovat? „Máme s tím své zkušenosti,“ konstatoval kouč.

Czech Indoor Gala, mezinárodní halový atletický mítink EA.
Czech Indoor Gala v Ostravě: Vrzalová zazářila, Maslák spokojený nebyl

Simona je na zimní běhání zvyklá. „Nebrodím se hlubokým sněhem. Povrch cestiček je tam tvrdý. Mám na to speciální krosové tretry s hřebíčky, takže mi to neklouže,“ vysvětlila.

Proč ale dávají přednost Slovensku před Kanárskými ostrovy? „Výhoda spočívá hlavně v tom, že kdyby došlo k nějakému zdravotnímu problému, není problém se hned sbalit a za tři hodiny jsme autem v Ostravě u doktora. Kdežto na vzdálenějším kempu by musela zůstat třeba týden na hotelovém pokoji,“ upozornil.

Čeká jí večerní závod

V Glasgow bude závodit večer. V pátek 1. března poběží rozběh a v neděli třetího je na programu finále. K tomu se jí bude možná hodit zkušenost ze startu na 1000 metrů v Liévinu. „Běželi jsme skoro v jedenáct večer. Byla jsem spíš zralá do postele,“ smála se. „Nebylo snadné se vyhecovat, ale budu se na to soustředit.“

Simona Vrzalová při závodě na 1500m při Kontinentálním poháru 8. září v Ostravě.
Zdolala nemoc, prodávala v krámě. Teď běžela za Evropu

Závodnice pocházející z Českého Těšína má šanci na přední umístění. „Rozběh je schopná si odtáhnout, aby z něj postoupila do devítičlenného finále. V něm by se jí hodilo rychlejší tempo,“ prohlásil trenér.

Atletka by ve skotské metropoli chtěla překonat páté místo loňského ME v Berlíně. Ale být čtvrtá? „Bylo by to trochu smutné, ale přece jen o místečko lepší loni v létě.“

Nominace atletů na HME v Glasgow
Ženy 60 m: Klára Seidlová, 400 m: Lada Vondrová, 1500 m: Kristiina Mäki, Diana Mezuliáníková, Simona Vrzalová, výška: Michaela Hrubá, tyč: Romana Maláčová, Amálie Švábíková, pětiboj: Eliška Klučinová.
Muži 60 m: Zdeněk Stromšík, 400 m: Pavel Maslák, Vít Müller, Jan Tesař, 800 m: Lukáš Hodboď, Filip Šnejdr, 1500 m: Jan Friš, Filip Sasínek, výška: Martin Heindl, dálka: Radek Juška, koule: Tomáš Staněk, sedmiboj: Jiří Sýkora.
Šampionát se koná ve dnech 1-3. 3. v hale Emirates Arena.

Vítkovická atletka Simona Vrzalová.
Běžkyně Vrzalová: Sparingpartneři? Chodím běhat s pejsky