"To by mě pěkně naštval," usmíval se Dvořák už po rekordním klání. Celé ho strávil na tribuně, pečlivě sledoval každou disciplínu a počítal.

"Už mi tedy neběhá mráz po zádech, ale… Je to kabrňák," hodnotil pekingský závod už v klidu.

Eaton vytvořil světový rekord 9045 bodů, vlastní tři roky staré maximum překonal o šest bodů.

Čtěte více: Eaton ohromil Peking a po rekordu hlásil: Bude oslava. Helcelet byl jedenáctý

"Je to zvíře. Běžet patnáctistovku za 4:17 v takovém desetiboji…," kroutil Dvořák nevěřícně hlavou. "Ale jeho kouč Harry Marra říkal, že na to má fond, že má naběháno. Rozběhl to parádně a pohlídal si to. Už minule v Eugene, když udělal ten první světový rekord, tak běžel stejně. Jo, když máš v záloze," konstatoval bývalý trojnásobný mistr světa Dvořák.

Eatonovi po rekordním závodu okamžitě telefonoval český rekordman Roman Šebrle, první muž, který v roce 2001 v Götzisu zlomil hranici 9000 bodů. "Musím říct, že když mě překonal poprvé, trochu jsem smutnil. Ale teď jsem vstával každý den ve tři ráno a držel mu palce. U obrazovky jsem prožil opravdový desetibojařský orgasmus," napsal Šebrle na facebooku.

"Super, skvěle. Ještě teď mám husí kůži, jsem nadšený," chválil Eatona. "O to víc, když mi říkal, že jsem byl jeho inspirací. Je to král na svém místě a nejlepší vícebojař všech dob," pokračoval v superlativech. Nezapomněl pogratulovat ani jedenáctému muži Adamu Sebastianu Helceletovi, který je pokračovatelem české vícebojařské školy. "Výborně, blahopřeji mu, krásný závod," uvedl Šebrle.

Eaton může podle Dvořáka zlepšit světový rekord klidně ještě o dalších 200 bodů. "Ve vrzích má neskutečný potenciál. I v dalších disciplínách. Třeba výška, tyč i překážky mu moc neodsejpaly," všiml si Dvořák. "Vždyť on to na rozcvičováku všechno ještě trénoval, aby se to naučil," kroutil hlavou. "Nemá ty pohyby zažité, do výšky skočil snad dvacetkrát, překážky si při rozcvičení naběhl snad osmkrát."

Dvořák se loni hodně divil, proč Eaton s koučem sáhli k běhu na 400 metrů překážek, kterou si po titulu na šampionátu v Moskvě 2013 zvolil.

"To jsem trochu zíral, nebylo mi jasný proč. Zhubl o osm kilo, ale od víceboje si odpočinul a i když začal trénovat na desetiboj až od letošního ledna, tak mu to zjevně pomohlo. Ta čtyřstovka, to je něco příšernýho. Děs běs, šílenost… Mimozemská záležitost," komentoval Eatonův čas 45,00 sekundy.