Prvními letošními zahraničními závody byly prestižní Světové hry v Sharjahu. Čtyřdenní atletické klání si bude dlouho pamatovat Martin Dvořák, který ovládl hned tři závody, když bral zlatou medaili v hodu oštěpem a diskem i ve vrhu koulí.

To ale nebylo od českých reprezentantů zdaleka všechno. Kromě tří Dvořákových zlatých přidali nejcennější kov i Jaroslav Petrouš v disku, navíc v kouli získal stříbro, a Eva Kacanu zaznamenala nejlepší výkon v kouli. Miroslava Obrová vyhrála dokonce dva závody, radovala se jak v hodu diskem, tak v oštěpu. V obou případech hned za ní skončila již zmiňovaná Kacanu.

Spokojení mohli být s účastí na Světových hrách i další sportovci. Poctivou zimní přípravu zúročila v bronzovou medaili Anna Muziková v hodu kuželkou, dařilo se i Františku Serbusovi, který veze ze Sharjahu cenný kov stejné hodnoty i navzdory tomu, že jeho závod musel být z technických důvodů o den odložen.

Čtvrté v medailovém žebříčku

Dokonce ještě o jednu příčku lépe skončil Radim Běleš, jenž získal stříbro i v disku. Tam jej pro změnu na stupních vítězů doplnil bronzový Michal Enge. Zacinkalo to ale i dalším členům české výpravy. Úspěch slaví Dušan Ščambura, Eva Datinská, Marek Douda či Michal Pallag.

Co do počtu medailí byli čeští handicapovaní sportovci třetí nejlepší ze všech dvaadvaceti světových výprav, které si připsaly alespoň jedno umístění na stupních vítězů. Jen menší počet zlatých medailí je pak v konečném pořadí národů poslal na čtvrtou příčku za Alžírsko.

Konečná bilance tak zní sedm zlatých, devět stříbrných a sedm bronzových medailí. A nebylo to jen o medailích, ale pochopitelně i o kvalitních výkonech. Hned v několika případech padl český rekord a hodnotu českých úspěchů zvyšuje i vysoká úroveň letošních Světových her, kterou dokládá fakt, že během atletických závodů bylo pokořeno hned pět světových rekordů.

Medailové žně ale účastí na Světových hrách zdaleka nekončily. Po krátkém odpočinku následoval v Sharjahu devátý ročník mezinárodního otevřeného atletického mítinku a na něm byli opět Češi vidět více než výrazně.

Znovu se dařilo Dvořákovi, který nenašel přemožitele v oštěpu, kouli ani disku. Další dvě zlaté medaile přidali Běleš a Petrouš ve svých kategoriích v hodu kuželkou a diskem.

Poslední jmenovaný navíc bral i stříbro mezi koulaři a oštěpaři a Běleš byl bronzový v hodu diskem. O tři medaile za jedno druhé a dvě třetí místa si přilepšil Douda. Po dvou cenných kovech získali Muziková, Datinská, Serbus a Pallag. Na stupních vítězů nechyběli ani Obrová, Majo, Vrátil či Enge.