Češka se mezi atlety objevil už v sedmi letech. Ze začátku se těžko vyrovnával nejlepším vrstevníkům. Úspěchy přišly až po letech tvrdého tréninku, kdy se prosadil a stal se dorosteneckým a nyní i juniorským mistrem republiky. Jeho osobní rekord má hodnotu 1:49,08.

Ten talentovaný závodník Spartaku Praha 4 zaběhl nedávno při Memoriálu Josefa Odložila na Julisce. Kvalitním časem o 41 setin zdolal předepsané kritérium pro juniorské mistrovství světa v Cali. „Jsem rád, že se mi limit povedlo zaběhnout. Už se těším na na šampionát do Kolumbie,” radoval se běžec.

Jenže zatímco ve sportu sbírá vavříny, v osobním životě prožíval velice těžké chvíle. „V šestnácti jsem se rozhodl svěřit, že se mi od dětství střídají v uvozovkách normální stavy se silnou depresí,” přiznal mladík.

„Léčil jsem se na psychiatrickém oddělení Fakultní nemocnice v Motole, kde jsem strávil tři týdny a lékaři mi nakonec diagnostikovali Aspergerův syndrom. Konečně alespoň vím, proč jsem se vždy lišil od většinové populace,” uvedl Češka.

Nepěkný pocit z personálu

V politice by se rád v budoucnosti pokusil o změny, které mohou lidem s podobnými diagnózami pomoct. Češka totiž nechce, aby další lidé zažívali na psychiatrických odděleních to, čím si prošel.

„Nečekal jsem žádný pětihvězdičkový hotel, ale velké části spolupacientů i mně se na lůžku psychický stav spíš zhoršoval. Z chování části personálu jsem měl dokonce pocit, že námi trochu pohrdají,” vzpomínal.

Proto by chtěl v české společnosti pohled na problematiku psychických onemocnění postupem času změnit. „Když má člověk ve zdravotní kartě napsáno, že trpí schizofrenií, poruchou příjmu potravy, poruchou autistického spektra, nebo třeba posttraumatickou stresovou poruchou, tak je často považován za někoho, kdo o sobě pomalu nemůže v ničem rozhodovat. Tak to ale není,” upozornil.

„Došel jsem k tomu, že jednou z možností, jak se pokusit o nápravu, by mohl být vstup do politiky. Vím, že změna systému je běh hodně na dlouhou trať, ale mám před sebou celý život. Byl bych rád, kdybych ho mohl věnovat zlepšení péče o duševní zdraví,” dodal Češka, který bude kandidovat za hnutí STAN.