V kvalifikaci však předvedl výborný výkon 86,22 metru. „V pátek bylo volno, forma prostě musí vydržet. I trenér vždycky říkal, že se na kvalifikaci chystal jako na hlavní závod a že forma už nikam neodejde. Přednost měl především odpočinek. Nemám rád dlouhé čekání na závod, tak je to ale vždycky,“ líčil předstartovní okamžiky Petr Frydrych. 

 Jaký je jeho cíl? „Metry ani umístnění vám určitě nepovím. Spíš chci z finále odejít s pocitem, že jsem v sektoru nechal všechno, že to dál nešlo a že jsem ze sebe všechno vyždímal,“ svěřil se. Favority závodu jsou němečtí oštěpaři. Překová Johannes Vetter jako v kvalifikaci devadesátku a jak se bude dařit olympijskému vítězi Thomasi Röhlerovi? 

Vítězslav Veselý
Z kvarteta oštěpařů vypadli Veselý a Jílek, postupem potěšili Holuša i Hrubá

„Myslím, že jejich výkony posouvají dál i ostatní. Před pár lety panovalo v oštěpu hubenější období. Moc lidí neodpalovalo devadesátku, ale teď není 86 metrů žádná záruka, že bude člověk do třetího místa na Diamantové lize. A dá se čekat, že to ve finále nebude jiný,“ zaprorokoval si.

 Jakub Vadlejch se kvalifikoval hodem dlouhým 83,87 metru. „Finále je úplně jiný závod. Kdo měl v kvalifikaci super formu, může na tom být v sobotu hůř a naopak,“ vykládal. Jak bude probíhat jeho příprava? „Stejně jako před kvalifikací. Hlavně klídeček. Něco s trenérem poladíme a něco si řekneme,“ usmíval se.

Michaela Hrubá na halovém mistrovství republiky v Ostravě
Nechci být ve finále poslední, přeje si výškařka Michaela Hrubá

Mohou si spolu Petrem Frydrychem ve finále pomoci? „Nevím, jestli pomoct, ale můžeme si říct, když uvidíme nějaké chyby, nebo se vzájemně povzbudit. To je taky důležitý,“ vysvětlil druhý z vrhačů pražské Dukly.

Jak vysoko visí medaile? Podle zkušeného kouče Jana Železného značně. „Aby člověk mohl pomýšlet na cenný kov, bude potřeba hodit aspoň 88 metrů. Myslím, že tohle naši kluci v hlavě mají. Hodně bude také záležet na tom, jak se budou vyvíjet úvodní pokusy. Pokud někdo zkraje hodí daleko, vyvine obrovský tlak na ostatní závodníky. Pak to může být hodně zajímavé,“ přemítal světový rekordman.

Zuzana Hejnová skončila čtvrtá
Zase čtvrtá. Je to nepříjemné, protože je kousek od bronzu, pronesla Hejnová