Juška se přitom v sezoně trápil a jeho závody doprovázela série nezdařených pokusů. Jenže v glasgowovské kvalifikaci ani jednou nepřešlápl. „To je největší pozitivum,“ ulevil si závodník pražského Olympu, který díky výkonu 777 centimetrů skončil na pátém místě.

Tomáš Staněk na halovém ME v Glasgow.
Jedna rána a dost. V kvalifikaci to bylo hodně zadržený, říká koulař Staněk z ME

Přiznal, že s trenérem zapracovali na provedení skoku. „Začátek jsem měl takový zbrklý. Teď to je odlehčeně, líp se dostávám do pozice a stupňuju tempo,“ liboval si skokan, který před čtyřmi roky překvapil stříbrem na halovém ME v Praze.

Do finále půjde se stejným záměrem jako do kvalifikace. „Chce to mít čistou hlavu a dobře trefit první pokus. Dalších pět skoků pak se dá jít naplno. Teď cítím úlevu, ale v neděli to bude úplně jiná soutěž.“

Po onemocnění trojnásobného mistra Evropy Pavla Masláka se postavil do role české čtvrtkařské jedničky Jan Tesař. Tabulkově mohl minimálně pomýšlet na finále, jenže po 250 metrech vzaly jeho ambice za své.

Výhodná šestá dráha

Startoval z výhodné šesté dráhy, ale při seběhu k mantinelu ho soupeři podběhli, a když se snažil zařadit do pádícího vláčku, došlo ke kolizi, po níž skončil pádem na dráhu. „Šlápnul jsem někomu na patu, následný pohyb mi vykopl nohu nahoru a svalil jsem se jako pytel brambor,“ popisoval Tesař karambol.

Jestli by něco udělal jinak? „No nevím, ale asi by chtělo trochu rychleji rozběhnout.  Chtělo to být ještě o krok napřed,“ krčil rameny. Přitom měl naději na dobrý výsledek. „Cítil jsem velkou šanci. O to je smutnější, že to skončilo na takhle brzo,“ litoval.

Pavel Maslák.
Bez nemocné opory. Maslák nebude v Glasgow obhajovat titul