Atletický svátek skončil. Berlín se však bude ještě dlouho těšit ze zážitků, které zde sportovci přichystali. Světové rekordy, velká překvapení i dramatické souboje. Deník se pokusil vyjmenovat deset 'Nej' letošního šampionátu.

1. Největší fenomén: Usain Bolt

Před šampionátem chtěl „jen“ zlato ze stovky i z dvoustovky. Jenže každý věřil, že přidá světové rekordy. Na nejkratším sprintu zlepšil světové maximum o neuvěřitelných 11 setin, na dvoustovce také. „Můžete říkat, že všechno je možné, pokud máte tuhle myšlenku ve své hlavě,“ přidal návod na úspěch. Berlínský šampionát si užíval, bavil publikum, které miluje. A fanoušci milují jeho. Bez ohledu na národnost se halili do jamajských vlajek.

2. Nejdramatičtější závod: Vlašičová versus Friedrichová

Ve výškařském sektoru se utkaly ženy, které se v letošní sezoně přetahovaly o vládu. Mistrovství světa mělo o královně rozhodnout. Rozhodl druhý pokus na 204 centimetrech. „Tam jsem proměnila mečbol,“ uvažovala Chorvatka. Němka nakonec brala „jen“ bronz.

3. Největší selhání jasného favorita: Jelena Isinbajevová

O jejím vítězství nepochyboval snad vůbec nikdo. Fenomenálná ruská tyčkařka, dvojnásobná olympijská šampionka a mistryně světa, která překonala 26 světových rekrodů, měla být tutovkou. Jenže ve finálovém závodě třikrát neskočila základní výšku a skončila bez medaile. „Něco podobného se mi stalo naposledy před devíti lety. Teď jsem to neočekávala."

4. Největší causa: Caster Semenyaová

Možná by si jejího pohlaví nikdo příliš nevšímal, kdyby tahle žena(?) nevyhrála v Berlíně finále osmistovky. Vyhlíží tak trochu klukovsky a proto musí podstoupit test pohlaví. Na jihoafrickou atletku začal doslova hon. „Kdybych tohle věděla, raději bych zůstala doma ve vesnici,“ říkala smutně.

5. Největší smolař: Tyson Gay

Bezesporu muž s hodně rychlýma nohama. Americký sprinter v berlínském finále stovky vylepšil národní rekord o šest setin sekundy na 9,71. V kterékoliv jiné době by byl oslavován a držel by světový rekord. Ne však v éře Usaina Bolta. „Dal jsem do toho vše. Běžel jsem rychleji než kdykoliv dřív, ale nestačilo to,“ líčil po závodě. Navíc se zranil, nemohl na start dvoustovky.

6. Nejbolestivější vítězství: Steven Hooker

Australský tyčkař absolvoval soutěž na světovém šampionátu s natrženým stehenním svalem pravé nohy. V kvalifikaci skákal jen jediný skok a tím postoupil. Dostával injekce proti bolesti, aby sval necítil. Proto ve finále všechny výšky proškrtal a začal až na 585 centimetrech. Vyhrál výkonem 590.

7. Největší happy-end: Steffi Neriusová

Sedmatřicetiletá německá oštěpařka vybojovala titul světové šampionky v posledním velkém závodě její kariéry, navíc před domácím publikem. Po mistrovství se s atletikou definitivně loučí. „Nikdo a nic mě už nepřinutí, abych zůstala.“ Má jiné plány. „Hledám muže pro mé rodinné plány."

8. Největší "přešlap" organizátorů: 400m v desetiboji

Romana Šebrleho poslali na start závěrečné disciplíny prvního dne jen 25 minut poté, co doskákal výšku. Ve výškařském sektoru přitom strávil neuvěřitelné tři a půl hodiny. „Je to ostuda,“ zlobil se Šebrle. „Před čtvrtkou potřebuju minimálně 40 minut, abych se dal trochu dohromady.“

9. Nejlepší výrok: Shawn Crawford

Americký sprinter dobře ví, že porazit Bolta je v této době nemožné. Ve finále dvoustovky sprintoval čtvrtý a tvrdil: „Připadal jsem si jako v počítačové hře. Běžel jsem tak daleko za ním. Už jsem jen čekal, kdy se rozsvítí nápis: Game over ."

10. Nejkurioznější sprinterka: Savannah Sanitoaová

Korpulentní dvaadvacetiletá závodnice z Americké Samoy se dříve věnovala vrhačským disciplínám a její tělesná konstituce tomu napovídá. V rámci rozvojového programu dostala od IAAF divokou kartu. Časem 14,23 zaostala o 16 setin za svým osobním rekordem. „Ale pro mě je osobákem už jen možnost být tady."