Rozhodnutí atletického svazu předcházelo téměř roční jednání s Nizozemským olympijským výborem, který nakonec záměr vymazat rekord pošpiněný dopingem i po dlouhých letech schválil. "Už nemůžeme určit, zda byly u těchto výkonů v minulosti provedeny dopingové testy. To je podmínka pro uznání národního rekordu," řekl předseda atletického svazu Theo Hoex.

Stalmanová se odebrání rekordu nebrání. "Vím, co jsem řekla, a přijímám důsledky," uvedla čtyřiašedesátiletá bývalá diskařka a koulařka, která záhy po olympijském vítězství ukončila kariéru.

V lednovém rozhovoru pro nizozemskou televizi prohlásila, že si dopingem pomáhala v posledních dvou a půl letech kariéry. "Už tehdy to bylo zakázané, ale při tréninku jsem to mohla dělat bez jakéhokoliv rizika, protože mimosoutěžní kontroly neexistovaly," uvedla.

S dopingem začala, protože si uvědomila, že jinak nemá šanci vyrovnat se závodnicím z východní Evropy. "Při rozcvičování jsem koukala na všechny ty 'almary', jak chodí kolem a pak mi nakopou zadek rozdílem 15 metrů. Začala jsem přemýšlet, co dělat, abych je na olympiádě porazila," dodala. Před dopingem měla osobní rekord 56 metrů.