Dvaadvacetiletý Duplantis se v této sezoně zapsal do historických statistik už počtvrté. V hale na mítinku a pak na MS v Bělehradě posunul světový rekord postupně na 620 cm. Krátce před MS při Diamantové lize ve Stockholmu vytvořil výkonem 616 cm historické maximum pod širým nebem a nyní v Eugene udělal tečku za šampionátem zlepšením absolutního maxima.

Oštěpař Jakub Vadlejch s bronzovou medailí z MS v Eugene.
Bronz pro malou dcerku. Finále asi prořvala, smál se oštěpař Vadlejch

Při prvním pokusu se Duplantis na laťku jen podíval, ale napodruhé ji překonal suverénně. Podle televizní grafiky měl fenomenální Švéd bezmála patnácticentimetrovou rezervu. "Na světový rekord člověk v podvědomí myslí, ale dnes jsem se fakt soustředil na vítězství. Tohle zlato jsem strašně chtěl. Byla to medaile, která mi chyběla," řekl Duplantis. "Byl jsem pak celkem unavený, ale publikum mě ještě jednou probudilo," dodal.

Maslák by viděl raději českou štafetu o místo výše

Čeští čtvrtkaři měli nakonec ve finále osm soupeřů, protože do boje o medaile rozhodčí dodatečně zařadili také Botswanu, jež byla po karambolu na předávce na nepostupové pozici v rozběhu. Češi za sebou nechali Poláky a vyrovnali umístění oštěpařky Nikoly Ogrodníkové, které bylo druhým nejlepším českým výsledkem na tomto MS po bronzu Jakuba Vadlejcha.

Čas 3:01,63 byl navíc o 79 setin lepší než jejich výkon z rozběhu a zároveň český rekord, který loni při první lize mistrovství Evropy družstev dosáhla čtveřice, v níž byli na prvním a třetím úseku Jan Tesař a Vít Müller. "Nikdo jsme to nezkazil, běželi jsme skvělý čas, národní rekord. Ale ono to dlouho nebude platit, za tři týdny je Evropa," řekl Maslák České televizi. Ve výsledcích by raději české kvarteto viděl o příčku výše. "Správně to mělo být sedmé místo, ale Botswana šla do finále automaticky skoro bez toho, aby běžela," poznamenal.

Nikola Ogrodníková na mistrovství světa.
Do poslední chvíle věřila v medaili. Oštěpařka Ogrodníková skončila na MS osmá

Ve finále, které ovládli Američané, byli Češi třetí evropskou štafetou za bronzovými Belgičany a sedmou Francií. To jim dává solidní naděje pro srpnové mistrovství Evropy v Mnichově. "Musíme se připravit, aklimatizovat se zpátky. Chybí tady Španělé, Britové, ta konkurence tam bude velká," řekl Desenský.

Také ženskou štafetu vyhrálo kvarteto domácích USA, za které finišovala překážkářská světová rekordmanka Sydney McLaughlinová. Legendární Allyson Felixová, jež pomohla v rozběhu, má tím pádem jubilejní dvacátou medaili z MS a čtrnáctou zlatou. "Když se (Felixová) včera vrátila, tak já si pomyslela, že až do toho půjdeme, ať to tedy stojí za to. Jsem ráda za její úžasnou kariéru," řekla McLaughlinová.

Jiří Sýkora dokončil desetiboj na třináctém místě ziskem 8107 bodů. Po nevydařeném prvním dnu v neděli zazářil v disku, v němž předvedl nejlepší desetibojařský výkon v historii MS 54,39 metru a posunul se do první desítky. Pak se ale zranil, když mu praskla tyč při úvodním pokusu na 480 cm. Ze sektoru odešel jen se základní výškou 460, ale i s pochroumanou levou rukou absolvoval oštěp a závěrečnou patnáctistovku. Nakonec se na patnáct bodů přiblížil osobnímu rekordu.

Amusanová po rekordu bere i zlato

Mistrem světa se podruhé v kariéře stal světový rekordman Kévin Mayer. O titulu rozhodl v tyči (540) a oštěpu (70,31), dostal se do čela a při závěrečné patnáctistovce si vedení pohlídal. Získal 8816 bodů a navázal na triumf z MS 2017.

Pozici novopečené světové rekordmanky potvrdila ve finále závodu na 100 metrů překážek Tobi Amusanová. Nigerijská sprinterka v semifinále zaběhla čas 12,12 sekundy, ve finále prolétla rovinku s plůtky ještě o šest setin rychleji, tam už ji ale o další posun historického maxima připravil příliš silný vítr do zad 2,5 m/s. Po čtvrtých místech na MS 2019 a loňské olympiádě získala první velký cenný kov. "Cíl byl odnést si zlato, rekord je bonus," řekla Amusanová.

Jakob Ingebrigtsen se stal mistrem světa na 5000 metrů. Hvězdný Nor si spravil chuť po stříbru z patnáctistovky, kde ho překvapivě porazil Brit Jake Wightman, a získal druhou medaili. Pro evropského šampiona z roku 2018 je to první globální medaile na pětikilometrové distanci.

Vítězslav Veselý
Zatracená bronchitida. Oštěpař Veselý na šampionátu v Eugene závodit nebude

Na osmistovce byl poprvé v této sezoně k vidění přímý souboj nejlepších žen loňských olympijských her v Tokiu - domácí Athing Muové a Britky Keely Hodgkinsonové. Stejně jako na olympiádě byla v duelu dvacetiletých soupeřek lepší Američanka. V cílové rovince odrazila nápor evropské rivalky a vyhrála o osm setin v nejlepším světovém čase sezony 1:56,30.

Světový titul v dálce obhájila olympijská vítězka Malaika Mihambová z Německa výkonem 712 centimetrů.