Dosavadní pražské maximum držel z roku 2012 Atsedu Tsegay z Etiopie, Sawe ho překonal o 24 sekund. „Jsem moc šťastný, že mám nový osobák a rekordní čas. Neměl jsem žádnou krizi, trať jsem proběhl bez problémů. Jsem nadšený,“ říkal v rozhovoru v ČT.

Závod žen byl vyrovnanější. O prvenství bojovaly až do posledních stovek metrů Etiopanka Gete Alemayechuová a Keňanka Jesca Chelangatová. Prvně jmenovaná rozhodla o vítězství ve druhé polovině závodu. V cíli jí naměřili čas 68:07.

Lisa Miglioriniová
Vzkaz Miglioriniové před půlmaratonem. Běhání si užívejte, říká influencerka

Nově se startovalo z Bubenském nábřeží. Na trať vyběhlo rekordních 15 500 vytrvalců ze 115 zemí, ze zahraničí jich dorazilo přes devět tisíc. V deset ráno už bylo teplo a takřka bezvětří.

Od začátku diktovala tempo skupina afrických favoritů. Sawe nasadil tak rychlé tempo, že vodiči brzo odstoupili. Před polovinou závodu už běžel Keňan osamocený. Ve famózním tempu každým krokem zvyšoval náskok.

Patrik Veber se dostal do cíle jako nejlepší z českých mužů, ale spokojený nebyl. „Bylo to pro mě těžké, od začátku jsem se trápil. Mam raději chladnější počasí. Nesedlo mi to,“ konstatoval běžec, který zaběhl čas 66:05.

Česká jednička Tereza Hrochová proběhla cílem za 74:19. „Docela jsem si teplo protrpěla, zlepšila se to až ve druhé části,“ konstatovala.