25. květen vešel do české atletické historie. Přesně v tento den před čtvrtstoletím totiž oštěpař Jan Železný na mítinku v německé Jeně poslal své náčiní do vzdálenosti 98,48 metru.

Už tehdy famózní hodnota jeho výkonu brala dech. Postupem času však význam tohoto počinu nabývá na síle čím dál tím víc. Ačkoliv se na atletických světových stadionech od té doby představila celá řada vynikajících oštěpařů, nikomu z nich se nepodařilo českou legendu překonat.

Zdroj: Youtube

V tom roce byl Železný, dá se říct, na vrcholu. Kromě světového rekordu získal nedlouho po svých třicátých narozeninách v Atlantě druhé olympijské zlato, ale ještě o čtyři roky později nenašel přemožitele ani v australském Sydney.

Oštěpařské řemeslo vyučoval i ve čtyřiceti letech, na evropském šampionátu v Göteborgu, kde jej přehodili jen o šestnáct let mladší Andreas Thorkildsen a Tero Pitkämäki.

Zlatá tretra, atletický mítink kategorie Continental Tour - Gold, 19. května 2021 v Ostravě. Sha'Carri Richardson (USA), 200 m ženy.
OBRAZEM: 60. ročník Zlaté tretry opět nabídl plejádu hvězd světové atletiky

Ale zpět ke světovým tabulkám. V těch se výkonu světového rekordmana z Mladé Boleslavi dlouho nikdo nepřiblížil na méně než pět metrů. Až v posledních letech musí Jan Železný opět trošku přidat na ostražitosti a sledovat oštěpařské soutěže možná s trochu větším napětím než dříve.

Může za to zejména německá oštěpařská škola. Nejprve o sobě dal vědět před čtyřmi lety Thomas Röhler. V katarském Dauhá zapsal 93,90.

Ještě o poznání větší pozdvižení ale způsobil v loňském roce jeho krajan Johannes Vetter. Začátkem září zvítězil na mítinku v Chorzówě, když jeho oštěp doplachtil na 97,76.

Až tenhle výkon znovu přiživil diskuze o možném posunutí světového rekordu. Jak dlouho bude ještě Železného maximum odolávat?