Pravým jménem Husajn Abdi Káhin, nikoliv Mo Farah, kterého zná Velká Británie jakožto naprostou ikonu vytrvalostních běhů 5 a 10 tisíc metrů. Z příběhu atletického fenoménu mrazí. Aktuálně devětatřicetiletý atlet přiznal, že ho v devíti letech vzala z Džibutska žena, která mu tvrdila, že jede do Evropy za příbuznými. V Anglii ale pak Farah musel obstarávat domácnost a hlídat děti tak, aby vůbec dostal něco k jídlu.

Petr Svoboda
Chci bojovat o nesmrtelnost, tvrdí před MS překážkář Petr Svoboda

Už dříve přiznal držitel drtivé většiny evropských rekordů na dlouhých tratích, že se do Anglie dostal jako uprchlík ze Somálska. "Netušil jsem, že je tolik lidí, kteří prožívají to samé, co mám za sebou já. Jen to dokládá, jaké jsem měl štěstí," řekl Farah v rozhovoru pro BBC, která ve spolupráci se společností Red Bull Studios odvysílá o legendárním vytrvalci dokument.

Zachránil ho učitel

Rodina, které po příjezdu v Británii sloužil, ho do školy nepustila. Farah tam poprvé jakožto somálský uprchlík nakoukl ve dvanácti letech. Zde mu pomohl učitel tělocviku, který o jeho příběhu řekl sociálním úřadům, které ho předaly somálským pěstounům.

Psal se rok 2000 a Farah jakožto běžecká naděje získala britské občanství. Za svou kariéru získal běžecký hegemon čtyři olympijská zlata či šest titulů mistra světa na pěti a deseti kilometrových distancích. "Opravdu mě zachránilo to, v čem jsem byl jiný, a to v tom, že umím běhat," uvědomuje si Farah.

Rodák ze somálského Mogadiša se svým příběhem vystoupil proto, aby se změnilo vnímání společnosti na pašování lidí a otroctví.