Tvrdí, že mu na silnici schází atmosféra zaplněných tribun. „Uvědomil jsem si to, když jsem začátkem března viděl, jak diváci na halovém šampionátu v Glasgow hnali ke dvěma zlatým medailím Lauru Muirovou,“ vzpomněl na skotskou hrdinku.

 „Dráha mi chybí. Je na ní víc vidět, koho reprezentuji. Při Londýnském maratonu se mohutně povzbuzuje, ale na stadionu to má větší náboj,“ prohlásil nedávno.

Britský vytrvalec se somálskými kořeny nasbíral na OH a šampionátech neuvěřitelných 17 titulů. Na MS 2017 v Londýně se však „pan srdíčko“ rozloučil dvěma medailemi a oficiálně přešel do tábora maratonců.

 V přípravě na jeden z nejvěhlasnějších maratonů vyhrál ve městě nad Temží závod na poloviční distanci. „Test proběhl dobře. Mám víc zkušeností než loni,“ zmínil třetí místo. Ještě lépe si pak vedl na podzim v Chicagu, kde se časem 2:05:11 stal evropským rekordmanem.

Nyní se očekává, jak čtyřnásobný olympijský vítěz v neděli 28. dubna dopadne v Londýně a s čím se pak vytasí. „Bude záležet na výsledku, ale rád bych v Dauhá běžel. Chci se dostat zpátky.“

Zpestření atypického šampionátu

Návrat sira Mo Faraha by znamenal zpestření atypického podzimního šampionátu. Nebo si účast hvězdy muslimského vyznání přejí tamní islámské kruhy. Těžko soudit, ale pokud se na konci září do Kataru vypraví, bude mít jako úřadující mistr světa místo ve startovní listině na desítce zajištěné.

A cítí, že by mohl navázat na dřívější dráhové triumfy. „Když vidím, jak dnes vytrvalci závodí, myslím si, že nejsem bez nadějí,“ přemítal běžec, jenž však kvůli stylu závodění u atletického publika příliš sympatií nezískal.

Většinu trati totiž býval schovaný v klubku běžců a medaile získával až drtivými nástupy v posledních stovkách metrů. Předvede podobný kousek otec čtyř dětí i na Khalifa International Stadium?

Kdo se má letos ještě  vrátit na dráhu
Andre de Grasse (Kanada/100 a 200 m)
Tori Bowieová (USA/100 m)
Wayde van Niekerk (JAR/400 m)
Mutaz Essa Baršim (Katar/výška)
Yohann Diniz (Francie/chůze)