Největšími plusy jsou tak tři šestá a jedno páté místo. „Nepřivezli jsme medaili, a tak nemůžeme být šťastní. Z tohoto pohledu je Glasgow neúspěšný šampionát. Nedařilo se našim oporám,“ prohlásil šéftrenér na webu atletického svazu.

Jan Štefela ví, že s úsměvem jde všechno líp.
Štefela je na sebe přísný. Už žádné jitrničky a klobásky, říká výškař před MS

„Na druhou stranu je potěšující, že finálová umístění vybojovali mladí závodníci. Získali zkušenosti, a představují perspektivu do budoucna,“ zmínil pátého výškaře Jana Štefelu, a závodníky na šestých pozicích - Matěje Krska na čtyřstovce, Viléma Stráského v sedmiboji a tyčkařku Amálii Švábíkovou.

Mládí začíná přebírat otěže

Nadějné atlety, které zmiňoval Sluka, spojuje i úspěšnost v mladších kategoriích. Stráský loni vybojoval desetibojařské zlato na univerziádě v Číně, Štefela vyhrál ME do 23 let, Krsek se prosadil se štafetou s juniory, ale i v mixu v seniorské kategorii. Sběratelkou cenných kovů je i Švábíková, která kromě mládežnických vavřínů má už také dospěláckou medaili.

Do skupiny atletů, na něž by se mělo v budoucnosti spoléhat, patří i osmnáctileté sprinterky Lurdes Gloria Manuel a Terezie Táborská, které běžely štafetu. Stejně jako specialistka na nejkratší tratě Karolína Maňasová, překážkář Štěpán Schubert nebo půlkař Jakub Dudycha mají světlou perspektivu. Ve čtyřiadvaceti se dál dívá optimisticky do budoucnosti také čtvrtkařka Lada Vondrová.

Roman Šebrle
Start na mistrovství světa? To je příležitost k nezaplacení, říká trenér Šebrle

Sluka věří, že nastupující generace se časem ještě víc prosadí. Největším překvapením je Stráský, který poprvé v kariéře překonal hranici 6000 bodů. Svěřenec Romana Šebrleho jich v Glasgow nasbíral 6080 a zařadil se na šestou příčku českých historických tabulek. „Vytvořit si osobní rekord na tak významné akci je potěšující a šestá příčka k tomu, je velikým bonusem,“ chválil.

Rodák z Rozdrojovic byl se svým vystoupením maximálně spokojený. „Vždyť jsem původně ani nebyl v nominaci. Vzhledem k tomu, že jsme formu směřovali na termín o měsíc dřív, tak se jedná o veliký úspěch,“ vyprávěl čtyřiadvacetiletý Stráský v rozhovoru pro web ČAS.

Opory zůstaly pozadu

Šéftrenér se vrátil k momentu v nedělním rozběhu mužské štafety, kdy na začátku posledního úseku došlo ke kolizi. Při ní nizozemský finišman loktem vyrazil kolík z ruky Matěji Krskovi. České kvarteto bylo diskvalifikováno a nedošlo na očekávanou finálovou bitvu, v níž se Krsek a spol. mohli poprat o medaile.

„Podali jsme protest a byli jsme se podívat na kamerové záběry z různých stran. O kauze jsme diskutovali s jury, ale bohužel nebyla vyhodnocena v náš prospěch,“ konstatoval Pavel Sluka.

Matěj Krsek obsadil ve finále čtyřstovky na HMS v Glasgow šestou příčku
Smůla české štafety. Krsek přišel o kolík, čtvrtkaři nedokončili rozběh na MS

Před šampionátem se spoléhalo na letité opory - myšleno v tom smyslu, že se prosadí ve finále. V drsné konkurenci se to však Tomáši Staňkovi ani Radkovi Juškovi nepovedlo. Prvně jmenovaný koulař si na šampionátu vybral nejhorší výkon v sezoně (20,31) a skončil jedenáctý.

Zkušený dálkař zůstal v šestnáctičlenné finále o 12 centimetrů za elitní osmičkou a po dvou přešlapech mu skok dlouhý 768 centimetrů nestačil na lepší než čtrnácté místo. Pro oba platí, že v letní sezoně s ME v Římě a OH v Paříži mají prostor na vylepšení nezdaru na halovém šampionátu.

Svoboda mluví o konci

Samostatnou kapitolou je překážkář Petr Svoboda. V devětatřiceti letech zkoušel štěstí po roční nečinnosti způsobené zdravotními trably. Jeho optimismus, že na prahu čtyřicítky je stále schopný konkurovat širší špičce, utrpěl další trhlinu.

Při přeběhu třetí překážky udělal technickou chybu. Když se ji snažil korigovat, píchlo ho v přitahovači na levé noze a do cíle halové šedesátky s plůtky nedoběhl. Pro někdejšího halového mistra Evropy to pravděpodobně bude znamenat konec kariéry.

Překážkář Petr Svoboda s hlavou v dlaních po nedokončeném rozběhu na halovém mistrovství světa v Glasgow.
Poslední tanec Petra Svobody. Něco mě chytlo ve stehně, hlesl atlet po rozběhu

„Ve středisku na Olympu jsem měl určitou podmínku, že musím něco předvést v hale, kterou jsem chtěl původně kvůli mistrovství Evropy a olympiádě vynechat. Končí mi smlouva, už asi nejsem žádoucí a tohle byl možná můj poslední závod. Musel bych potkat nějakého miliardáře, který by mi splnil sen. Takové příběhy se možná dějí v Americe, ale ne u nás,“ dodal posmutněle.