Její příběh byl po triumfu z minulého týdne v Budapešti, kde vyhrála posledním pokusem dlouhým 66,73 metru, často připomínán. Svěřenkyně trenéra Davida Sekeráka často pobývá v Domažlicích. Jejich spolupráce trvá už pět let. 

Mladá Japonka se kvůli sportu rozhodla zásadně změnit život, ale její odhad byl správný. Už loni na mistrovství světa v Eugene získala bronz, na zlatý vrchol vystoupala nyní u Dunaje.

Spolupráce Davida Sekeráka a Haruky Kitagučiové vynesla zlatou medaili
Ještě o něm uslyšíte, prorokovala Zátopková. Nyní Sekerák vychoval šampionku

Své rozhodnutí trénovat v Domažlicích a každoročně žít řadu měsíců v odloučení od blízkých popisovala krátce po té, co v Budapešti ovládla finále. 

„Nemám tam kamarády a rodinu, ale rodina trenéra mi hodně pomáhá. Taky mladí, co se mnou trénují. Ale vždycky když jste nahoře, tak je to dobrý,“ říkala pětadvacetiletá Japonka roztomilou lámanou češtinou, často přerušovanou nakažlivým smíchem.

Do Hodonína dorazí i maminkou

I když jí Sekerák zařídil byt s veškerým komfortem v jeho domažlickém penzionu, musela si rodačka z města Asahikawa zvykat na odlišnou kulturu, životní styl i stravu.  „Mám ráda knedlíky s gulášem i se svíčkovou,“ usmívala se atletka, která má v Česku smlouvu s A.C. Tepo Kladno a v jeho barvách bude v Hodoníně závodit.

„Start japonské mistryně světa je něco mimořádného. Bude to obrovskou událostí nejen pro kladenské družstvo, ale navýší to prestiž celé finálové soutěže,“ říkal Jakub Kubálek, vedoucí kladenského týmu žen. „Díky Kitagučiové se musí radovat i pořadatelé. Na její výkony se bude chtít určitě podívat spousta lidí.“

Haruka Kitaguchiová vyzrála na oštěpařskou elitu
Oštěpařský titul s českou stopou. Haruka si před finále zašla na japonské jídlo

Kromě trenéra doprovodí Kitaguchiovou na jih Moravyi její maminka a japonská fyzioterapeutka. Ženský oštěp bude mít velký náboj také díky tomu, že start za Duklu přislíbila světová rekordmanka Barbora Špotáková. Ta sice loni ukončila kariéru, ale letos jako amatérská atletka vybojovala na mistrovství ČR jednotlivců stříbro a nedávno přehodila šedesátimetrovou hranici.

A protože jí závodění zřejmě chybí, přihlásila se i na kouli.

Oranžový japonský dres z MS vymění Haruka Kitaguchiová v Hodoníně za žluté tričko KladnaOranžový japonský dres z MS vymění Haruka Kitaguchiová v Hodoníně za žluté tričko KladnaZdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Do Hodonína zamíří i další přední atleti. Do dálky bude skákat finalista mistrovství světa v Budapešti a čtvrtý z Diamantové ligy v Curychu Radek Juška. Nebudou chybět ani koulař Tomáš Staněk, sprinter Ondřej Macík, čtvrtkaři z úspěšné smíšené štafety Matěj Krsek a Patrik Šorm nebo tyčkařka Amálie Švábíková.