"Cítím se hrozně dobře. Je to tím, že to je změna, nová motivace. Zase mě to baví, věřím tomu, že to bude ku prospěchu," řekla nedávno Hejnová, jež po čtvrtém místě na olympiádě v Riu de Janeiro ukončila spolupráci s trenérem Daliborem Kupkou. Od října ji vede bývalý německý překážkář Falk Balzer.

V letošní sezoně trápila nejlepší evropskou atletku roku 2013 bolavá achilovka, kvůli níž absolvovala před hrami na své oblíbené trati jediný závod. Možná i proto jí v Riu nakonec medaile těsně unikla. "Myslím, že jsem z toho vytěžila maximum," prohlásila po finále. "Kdybych byla zdravá, tak na mě nikdo nemá. Zase jim ukážu," dodala závodnice pražské Dukly.

S atletikou Hejnová začala v rodném Liberci, její starší sestra Michaela byla vícebojařskou reprezentantkou. V roce 2003 se talentovaná překážkářka stala na Jamajce mistryní světa do 17 let, o rok později získala na juniorském MS stříbro a ten následující přidala ve stejné kategorii i evropské zlato.

ČTĚTE TAKÉ: Nový kouč? Jsem spokojená, hlásí Hejnová a oprašuje základy němčiny

Problémy s psychkou

V 18 poprvé překonala národní rekord a na svém premiérovém světovém šampionátu dospělých v Helsinkách 2005 postoupila do semifinále. Na OH 2008 v Pekingu už byla ve finále a zařadila se mezi medailové adeptky, o lepší výsledky ji na vrcholných akcích několikrát připravila psychika. Úspěchy dlouho sbírala jen ve štafetách, z nichž má třetí místa z halového MS i ME na dráze a v hale.

Po průlomovém individuálním bronzu z Londýna Hejnová odešla z tréninkové skupiny Rychlých holek v USK Praha mezi muže do Dukly k trenéru Kupkovi. Změna jí prospěla především co se týče sebevědomí, v následující sezoně proměnila všech 13 startů pod otevřeným nebem ve vítězství. Vedle titulu mistryně světa z Moskvy si ve své disciplíně zajistila i celkové prvenství v prestižní Diamantové lize.

Cesta k úspěchu? Tvrdý trénink

Totéž zopakovala po vleklých zdravotních problémech i loni, kdy si v Pekingu doběhla pro druhé světové zlato. "Když jsem byla mladší a vyhrávala mládežnické závody, říkala jsem si, že ani není možné vyhrát mistrovství světa. Natož dvakrát. Úplně skvělý pocit," radovala se česká rekordmanka, jež byla na konci roku podruhé vyhlášena nejlepší domácí atletkou i sportovkyní.

Na prahu třicetin už Hejnová kromě citu pro rytmus, dobré techniky překážek či příkladné cílevědomosti těží i ze zkušeností a tvrdého tréninku. "Kdo to nežije, neumí si představit, jaká je to dřina a co všechno tomu musí člověk obětovat," řekla milovnice cestování, potápění či hry na klavír.