A aby toho nebylo málo, spolufavorit Pavel Maslák na startu neudržel nervy. Vyrazil předčasně a na skvělý sprint svých parťáků se musel jen smutně dívat.

„Byl jsem přehecovaný,“ utrousil. „Asi bych se klukům nepřiblížil, ale mohl jsem si ve výborných podmínkách zaběhnout pěkný čas,“ litoval běžec, který a sbíral velké úspěchy zejména v hale, ze čtyřstovky se v letní sezoně přeškoluje na poloviční trať a stovku běhá jako doplněk.

Ale zpět k Velebovi. Český rekord už v minulosti jednou držel. V roce 2010 se dostal na 10,23, ale líp to tenkrát nešlo. Začal zrychlovat až v „pokročilejším“ sprintérském věku. Letos mu bude 33 let a v Brně šokoval už v rozběhu. Časomíra se zastavila na hodnotě 10,15, ale informace o síle větru nadšení v tropickém počasí zchladila. V zádech měl nepovolenou podporu -2,2 m/s.

„To mě povzbudilo, ale věděl jsem i podle tréninku, že bych mohl být rychlý. Jsem ovšem spíš pesimista, takže jsem čekal, co z toho bude. Nechtěl jsem stavět vzdušné zámky,“ pokračoval člen reprezentační štafety, s kterou letos už dvakrát překonal český rekord.

Sprinter Dukly ve finále zkraje na Stromšíka ztrácel. O vítězství rozhodl až v posledních metrech. „Do poloviny trati to nebylo ono, až jsem se obával, že jsem bez šance. Zachoval jsem ale chladnou hlavu, řekl si, sakra, jsi tady doma, uvolni se. V konci pak přišla moje chvíle. Ke Zdeňkovi jsem se začal přibližovat, jen jsem si nebyl jistý, jestli to stihnu. Povedlo se a jsem hrozně rád,“ vykládal za cílem brněnský rodák.

Dalším finalistům je trenérem


„Zatím jsem z výsledku zaskočený, ale za pár dní budu úplně vyřízený,“ usmíval se zkušený závodník, který se už pomalu přeorientovává na roli trenéra a na Julisce vede další finalisty – třetího Dominika Záleského a pátého Vojtěcha Kolarčíka. „Kluci jsou výborní, ale musejí ještě máknout.“

Jan Veleba se příliš nedívá k dalším metám. „Musím konstatovat, že na tomto stadionu se obecně běhají rychlé časy, ve finále to foukalo tak akorát, mám formu. Prostě se všechno sešlo, a je to důkaz, že i Češi mohou běhat rychle,“ dodal sprinter, jehož v nadcházejícím období čekají se štafetovými parťáky další závody, v nichž se pokusí probojovat na MS v Dauhá. Zatím jsou díky času 38,62 prvními nepostupujícími.