„To každý závodník chce, hodit prvním hodem a moci odejít,“ radoval se Vadlejch v rozhovoru pro Českou televizi. Zatímco loni se na OH v Tokiu kvalifikoval až třetím pokusem, tentokrát mu stačila jedna rána. Vicemistr světa z roku 2017 hned poslal své náčiní za hranici 85 metrů.

Stříbrný olympijský medailista Jakub Vadlejch si zajistil účast ve finále mistrovství světa suverénním způsobem. Český oštěpař v kvalifikaci prvním pokusem hodil 85,23 metru, čímž s přehledem pokořil předepsaný limit 83,50.

Nikola Ogrodníková na mistrovství světa.
Ogrodníková po postupu do finále MS: Jsem hodně unavená, dám si něco sladkého

Celkově obsadil čtvrtou příčku a potvrdil, že je na atletickém MS největší českou medailovou nadějí. Se sektorem na stadionu Hayward Field neměl problémy. „Hodil jsem daleko hned prvním hodem, tak sektor asi vyhovuje,“ usmíval se.

„Věřím, že finále může být zajímavé i co se týče výkonu. Myslím si, že Níradž Čopra a Anderson Peters na tom budou hodně dobře a budu se s nimi chtít poprat,“ prohlásil český reprezentant, který tak napodobil Nikolu Ogrodníkovou, která postoupila finále ženské oštěpařské soutěže. 

Veselý mimo hru, blýskl se Peters

Před Vadlejchem se při vůbec prvním kvalifikačním hodu blýskl indický olympijský šampion Čopra pokusem dlouhým 88,39. Ještě dál hodil ve druhé skupině obhájce světového titulu a lídr letošních tabulek Peters, který se na devět centimetrů přiblížil devadesátimetrové hranici.

Vítězslav Veselý
Zatracená bronchitida. Oštěpař Veselý na šampionátu v Eugene závodit nebude

Vadlejcha v kvalifikaci předčil ještě Němec Julian Weber (87,28), ale nikdo jiný limit nepřehodil. Z nejlepších deseti oštěpařů této sezony vypadl olympijský vítěz z Londýna 2012 Keshorn Walcott z Trinidadu a Němec Andreas Hofmann.

V boji o medaile bude Vadlejch jediným českým zástupcem. Druhý český medailový hrdina z Tokia Vítězslav Veselý se musel na poslední chvíli odhlásit kvůli nemoci.