Za pětaosmdesát metrů se pak svěřenec Jana Železného dostal ještě ve třetí sérii, kdy zapsal 85,37 a stal se po deseti letech dalším českým oštěpařem, který dokázal v Monaku zvítězit. Jako poslednímu se to podařilo roce 2013 Vítězslavu Veselému.

Stříbrný olympijský medailista porazil o metr a 72 centimetrů evropského šampiona Juliana Webera z Německa, třetí postoupil do finále výkonem 81,31 olympijský vítěz z Londýna a reprezentant Trinidadu a Tobaga Keshorn Walcott.

Na startu však chyběl olympijský šampion a vítěz úvodních dvou závodů letošního SP Níradž Čopra z Indie. „Jsem moc rád za vítězství. Podařilo se mi zkompletovat pódiová umístění na letošní Diamantovce, když jsem byl druhý v Doha a třetí v Lausanne,“ vyprávěl po závodě závodník pražské Dukly.

„První pokus byl takový zajišťovací a překvapivě to letělo docela daleko. Počasí bylo super, ale soutěž byla trochu zvláštní. Trvala poměrně dlouho, protože tam byly nějaké komplikace s měřením,“ vykládal.

Vítězství na Diamantové lize považuje za dobrý počin pro sebevědomí před šampionátem. „Hlavu se ale snažím mít nastavenou pořád stejně. Trošku mě mrzí, že nepřijel Níradž Čopra, s nímž jsem se chtěl utkat ještě před Budapeští. Teď si zazávodím ještě na mistrovství republiky v Táboře a pak mě čeká závěrečná příprava,“ prozradil nejbližší plány.

Famózní Kipyegonová

V Monaku se dařilo i Filipu Šnejdrovi, který na osmistovce zaběhl letošní nejlepší český výkon. V běhu B skončil pátý za1:46,12. Absolutním vrcholem mítinku byl závod žen na jednu míli. V něm byl dopředu avizovaný útok na světový rekord, který měla právě z tohoto stadionu od roku 2019 v držení časem 4:12,33 Nizozemka Sifan Hassanová.

Žhavou kandidátkou na překonání tohoto zápisu byla její keňská rivalka a nejlepší běžkyně na středních tratích posledních let Faith Kipyegonová. Ta po dobu celého závodu držela strojové tempo, když každé ze čtyř kol běžela okolo 62 vteřin a výsledný čas byl velkolepý, jelikož měl hodnotu 4:07,64, čímž světový rekord vylepšila téměř o pět vteřin. V podaní Kipyegonové se jedná už o třetí světový rekord v průběhu sezony. V červnu zaběhla světová maxima na tratích 1500 a 5000 metrů.

Dvojnásobná olympijská vítězka na 1500 metrů plánovala v Monaku rekord pokořit. „Chtěla jsem na něj zaútočit a díky bohu to bylo úžasné. Opravdu jsem se těšila, až tady poběžím,“ uvedla s tím, že na MS bude nejen obhajovat titul na patnáctistovce, ale i startovat na pětce.

Na trati 5000 metrů se postaral o evropský rekord Španěl Mohamed Katir. Dva roky starý výkon Nora Jakoba Ingebrigtsena vylepšil o 3,44 sekundy na 12:45,01.