Byl to šok. Tak daleko na světě nikdo neskočil deset měsíců. A jamajské atletice se možná po odchodu Usaina Bolta narodila nová hvězda. Tajay Gayle obcházel trochu nevěřícně s černozelenožlutou vlajkou hozenou přes ramena stadion, ale zlato mu patří právem.

Vedl od prvního pokusu, kterým skočil 846 centimetrů. Už ten by stačil na zlato, ale ve čtvrté sérii ulétl a nikdo další neměl nárok ho ohrozit. Osobní rekord si zlepšil o 37 centimetrů Stříbro bral Američan Jeff Henderson (839) a bronz Echevarría (834).

„Vítězný skok byl perfektní. Jsem šťastný, že jsem prvním Jamajčanem, který získal titul v dálce. Zaměřil jsem se jen na jednu věc. Nedovolil jsem, aby mě cokoliv rušilo a soustředil jsem se jen na skákání. A to se mi vyplatilo,“ vykládal třiadvacetiletý rodák z Kingstonu, který přitom do finále proklouzl z kvalifikace jako poslední výkonem 789 centimetrů.

Světelná šou

Vrcholu sobotního večera – závodu na sto metrů mužů – předcházela na potemělém stadion zajímavá světelná šou s představením finalistů. Jen škoda, že ji sledovalo necelých deset tisíc diváků…

Od startu vyrazil jako vítr americký favorit Christian Coleman. Cílem prolétl v čase 9,76, čímž stanovil nejlepší čas roku. O 13 setin za ním uhájil stříbro jeho krajan a sedmatřicetiletý veterán spriterských klání Justin Gatlin. O další setinu zpět finišoval Kanaďan Andre de Grasse.

Vítěz musel nedávno vyvrátit podezření, že se za minulý rok třikrát vyhnul dopingové kontrole. Systém „whereabouts“ vyžaduje, aby sportovci za účelem provedení testu informovali o místě svého pobytu.

Americká antidopingová agentura (USADA) proti němu kvůli formálním důvodům nakonec obvinění nevznesla, ale určitý stín na Colemanovi zůstal. „Drogy neberu. Jsem jen obyčejný chlap s talentem daným od Boha,“ vyjádřil se v Dauhá.

„Naučil jsem se být trpělivý a dneska se mi to vyplatilo. Mé obavy se nakonec rozplynuly. Chci posunout své jméno k legendám, které závodily přede mnou,“ prohlásil po finále třiadvacetiletý Coleman.