Sprinteři si v ledovém toboganu často prodlužují kariéru a Dominik Záleský z pražské Dukly už v minulosti takovou zkušenost zažil.

„Po vítězství na červnovém mistrovství republiky ve Zlíně jsem se primárně připravoval na boby. Snažil jsem se hlavně přibrat nějaké kilo a zesílit,“ prozradil šestadvacetiletý závodník s tím, že se už před pěti lety objevil v posádce čtyřbobu pilotem s Dominikem Dvořákem.

Cítí šanci probojovat se na olympiádu

Nyní ho čekají testy v Německu, podle jejichž výsledků se určí sestava na zimu. „Beru to jako životní šanci probojovat se na olympiádu. V létě je to s atletikou čím dál tím těžší. Prosadit se jako bílý sprinter je skoro nemožné. V zimě mi to s boby přijde schůdnější,“ pokračoval Záleský.

Reprezentant v alpském lyžování Michał Staszowski se vedle sportu a studia věnuje stříhání ovcí.
V zimě na sjezdovkách, na jaře v ovčíně. Reprezentant v lyžování stříhá ovce

„Mám zkušenosti z juniorského mistrovství světa a dvou závodů Světového poháru. Hrozně mě to bavilo a chtěl bych to znovu zkusit,“ vyprávěl Záleský, který má v plánu sprint s boby kombinovat. A doufá, že se mu to podaří.

„Myslím, že je to reálné. Trénink je téměř identický. Jde hlavně o rychlost a sílu. Důležité bude zvyknout si na změnu hmotnosti. Na zimu bych měl mít asi o pět kilo víc,“ přemítal.

Musí být lepší než ostatní

Oprášit bobovou minulost se Dominik rozhodl také proto, že se v předchozích halových sezonách při atletice zranil. "Mohlo by mi to pomoct. Hlavu atleticky vypnu a budu se věnovat trochu něčemu jinému. Je to přece jen týmový sport,“ prohlásil.

Všechno má ale háček. Potřebuje se dostat do sestavy reprezentačního čtyřbobu, kterýv posledních letech nastupuje v ustálené sestavě.

Sandra Schützová s vítěznou trofejí.
Schützová se chlubí křišťálem. Na šampionátu nechyběl výjezd na Alpe Cermis

„Musím být lepší než ostatní,“ konstatoval sprinter, který už má za sebou testy na bobovém trenažeru v areálu Olympu v pražské Stromovce. „Jako brzdař jsem byl druhý. Další testy budou už teď v neděli na ledu v Oberhofu. Potřebuju kluky porazit.“

Podle testů se pak bude vybírat. V úvahu se budou brát časy v tlačení bobu na krátkou vzdálenost. „Mojí výhodou je, že jsem podstatně rychlejší, ale nedostatkem je zase moje nižší váha. Kluci jsou proti mně o hodně těžší a silnější. Při výběru se bude přihlížet i k tomu, jak je kdo schopný po startu naskakovat do rozjetého bobu,“ poznamenal.

Se štafetou do Mnichova

Dominik Záleský má za sebou úspěšnou atletickou sezonu. „Většinou jsem u nás býval druhý nebo třetí, ale letos jsem stal mistrem republiky a navíc i spoludržitelem rekordu. V příští sezoně se pokusíme nejlepší čas ještě víc stlačit,“ vykládá atlet, jehož trenérem je na Julisce Jan Veleba, s nímž se stále utkává i na dráze jako se soupeřem.

„Naše spolupráce se datuje od roku 2018 a je prospěšná pro oba. Já se mám od něj co učit, jeho zase moje přítomnost nakopla a vylepšil si osobáky. V tréninku jsme se hecovali a asi mu to pomohlo,“ hlásil Záleský.

Kristiina Mäki.
Svatba? Tak to se ptáte na špatném místě, směje se Mäki. Má nesmělý cíl

„Myslím, že pro českou atletiku bude příští rok zajímavé, když se na startu sejdeme všichni tři rekordmani,“ pokračoval rodák z Ústí nad Orlicí. „Navíc spolu držíme i český rekord ve štafetě 4x100 metrů. Třeba se nám ho ještě povede posunout,“ mluvil o času 38,62, který zaběhli před dvěma roky v Ženevě.

Na OH do Tokia se nedostali. Příští rok je pro český kvartet nereálný i start na MS v Eugene, a tak se atletické plány upírají k mistrovství Evropy v Mnichově. „Tam bychom už měli být nominovaní na základě dvou rychlých časů.“

Před tím by se ale Dominik Záleský rád prosadil v ledovém korytu a dostal se do nominace čtyřbobu na ZOH v Pekingu.