Proč se atletům v Emirates Areně nepodařilo navázat na bohatou úrodu? Čas se nedá zastavit, někteří závodníci ztrácejí někdejší výkonnost, jiní ve Skotsku chyběli nebo už skončili a mladí zatím spíš sbírají zkušenosti.

Jiřího Sýkoru odvezli z doskočiště skoku o tyči na nosítkách
Zranění sedmibojaře. Sýkora opustil tyčkařský sektor na pojízdných nosítkách

Rozhodně se nedá mluvit o úspěšném šampionátu. „Bohužel. Zázraky se sice někdy dějí, ale po medailově dobrých letech přicházejí horší. A to nastalo právě teď,“ konstatoval šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák.

Drsná halová atletika

„Škoda, že se nepodařilo něco navíc. Mrzí mě, že kvůli nemoci nemohl jet Pavel Maslák. Je to halový specialista. Na šampionátech se vždycky dokázal vyždímat. Neříkám, že by bojoval o zlato s Warholmem, ale medaile navíc by byla veselejší,“ litoval Dvořák neúčasti trojnásobného mistra Evropy.

Slavnostní ceremoniál Tomáše Staňka na ME
Bizarní vyhlášení. Staněk přebíral medaili vedle automatu na tyčinky

Filip Sasínek dokázal před dvěma roky na patnáctistovce doběhnout pro bronz. Tentokrát za absolutní špičkou poněkud zaostal, ale čtvrtá příčka se počítá. Simona Vrzalová byla na stejné trati šestá, jenže velkou formu zřejmě vystřílela v polovině února. Potěšila mladá výškařka Michaela Hrubá. Nejen šestým místem, ale i letošním zlepšením.

„Byla skvělá. Šampionáty jsou o osobních a sezonních maximech. Zásadní je předvést aspoň kvalifikační výkon. Ovšem atletika v hale je drsná. Moment zaváhání může stát hodně,“ upozornil Dvořák.

Bude se zase spoléhat na oštěp?

Kdo šéftrenéra zklamal? „O sprinterech se bavit nemusíme, ti prostě pohořeli. Běžci na oválu se sice snažili, ale je potřeba si uvědomit, že Evropa nejsou pražské přebory nebo mistrovství republiky. To je zásadní rozdíl. Tohle je trochu jiná liga.“

Bylo to vidět na čtvrtkaři Janu Tesařovi, který navzdory přednímu tabulkovému umístění po kolizi a pádu v rozběhu předčasně skončil. Co mu poradit? „Že musí na první dvoustovce o vteřinu zrychlit, a to je dost složité. Kdyby měl větší trpělivost v seběhu a nesnažil se to rvát, věřím, že by dopadl líp.“

Koulař Tomáš Staněk obsadil na HME třetí místo
Koulař Staněk: Zbyl na mě bronz. Ale jsem moc rád, že mám medaili

Nakonec to nejlepší jediná medaile. I když koulař Tomáš Staněk nebyl po bronzu spokojený.

„Jeho sezona složená ze dvou závodů nebyla kvůli zranění ideální. Možná bylo škoda, že v kvalifikaci hodil limit hned prvním pokusem. Kdyby jich šel víc, mohl se víc seznámit s kruhem, a to pak využít ve finále. Ale jinak všechna čest,“ dodal Dvořák.

Další vrchol čeká atletiku na přelomu září a října na mistrovství světa v Dauhá. Jak dopadnou Češi v extrémních klimatických podmínkách, netradičním termínu a mnohem těžší konkurenci?

Spoléhat se budou zřejmě zase hlavně na oštěp, tedy tradičně parádní českou disciplínu.

Ján Volko na halovém mistrovství Evropy v Glasgow
Slovenský zázrak. Jak zraněný „Johny“ Volko vypálil rybník evropské špičce