Blízko světovému rekordu byl Kiptum už letos v dubnu v Londýně, kde vyhrál v druhém nejlepším času historie 2:01:25. „Jsem moc šťastný, tohle jsem nečekal. Na světový rekord jsem dnes nemyslel,“ řekl Kiptum, jenž na maratonské trati debutoval loni ve Valencii a všechny tři starty na královské vytrvalecké trati zatím proměnil ve vítězství.

Jeden z šesti maratonských majorů Kiptum vyhrál s náskokem 3:27 minuty před krajanem a loňským vítězem Bensonem Kiprutem. Třetí byl s odstupem 3:57 bronzový olympijský medailista Bashir Abdi z Belgie.

Etiopská běžkyně Tigist Assefaová v cíli Berlínského maratonu
Fantastický výkon. Etiopanka vylepšila světový rekord v maratonu o dvě minuty

Během dvou týdnů tak padly maratonské rekordy v obou kategoriích. V září v Berlíně zaběhla ženské maximum 2:11:53 Etiopanka Tigist Assefaová. Předchozí rekord Keňanky Brigid Kosgeiové právě z Chicaga překonala i dnešní vítězka Sifan Hassanová z Nizozemska, jež se časem 2:13:44 zařadila na druhé místo tabulek a stanovila nový traťový rekord. Zároveň vylepšila přes 20 let starý evropský rekord Pauly Radcliffeové, který měl od triumfu britské vytrvalkyně v Londýnském maratonu v dubnu 2003 hodnotu 2:15:25.

Dvojnásobná olympijská vítězka a bývalá dvojnásobná mistryně světa na tratích 5000 a 10.000 metrů Hassanová stejně jako Kiptum navázala na letošní vítězství z majoru v Londýně, kde v maratonu debutovala. „Jsem moc šťastná. Posledních pět kilometrů bylo strašně bolestivých, ale miluju maraton!“ řekla Hassanová, jež před půldruhým měsícem vybojovala stříbro (5000 m) a bronz (1500 m) na MS v Budapešti.

Druhá doběhla se ztrátou 1:53 minuty Keňanka Ruth Chepngetichová, třetí byla s odstupem 3:25 Megertu Alemuová z Etiopie.