„Jsem nejlepší,“ hlásí hrdě do světa Kipchoge. To není žádná přehnaná sebedůvěra, nabubřelé ego či snad pohrdání soupeři. Africký vytrvalec si to může dovolit říkat - on je prostě nejlepší. Nikdo jiný na světě totiž nedokáže zaběhnout nejdelší trať rychleji.

Dvojnásobný olympijský vítěz z královské vytrvalecké trati už podruhé překonal světový rekord. Na Berlínské maratonu dosáhl na čas 2:01:09. O třicet sekund tak překonal své předchozí historické maximum, které vytvořil před čtyřmi lety právě v německé metropoli.

Emil a Dana Zátopkovi
Fantastické století manželů Zátopkových. Slepice na oštěpu a pampelišky s mlékem

„Po 38. kilometru jsem věděl, že budu schopný překonat světový rekord,“ líčil fenomenální Keňan, kterého nedokáže zastavit ani věk. Je mu totiž už 37 let.

Světový rekordman stěží hledá na maratonské distanci konkurenci. Pyšní se neuvěřitelnou bilancí, když vyhrál šestnáct z osmnácti oficiálních maratonů. Je taky jedním z pouhých tří mužů, kteří obhájili titul v olympijském maratonu. Vedle Kipchogeho to dokázal Abebe Bikila v letech 1960 a 1964 a následně i Waldemar Cierpinski v roce 1976 a 1980.

Kipchoge zaběhl v Berlíně světový rekord:

Zdroj: Youtube

Právě legendární bosý Etiopan Bikila při svých dvou olympijských triumfech vytvořil světový rekord. Jen pro zajímavost, v roce 1964 byl historicky nejlepší čas 2:12:11. Trvalo to téměř 40 let, než se někdo dostal pod dvě hodiny a pět minut. Teď se třese dvouhodinová bariéra.

A kdo by ji měl pokořit než Kipchoge. Ostatně, on už to jednou dokázal. V roce 2019 zaběhl neuvěřitelný čas 1:59:40. Stal se tak prvním člověkem, který uběhl 42,2 kilometrů pod dvě hodiny dostal. Jako světový rekord ale jeho výkon ve Vídni nemohl být kvůli vytvořeným speciálním podmínkám uznán.

Česká atletka Kristiina Mäki.
Mäki zvládla svůj první půlmaraton. Problém nastal jen na občerstvovačce, řekla

Ke zdolání bájné mety mu pomohly i futuristé boty z uhlíkových vláken. Atletická federace pak sice zázračné tenisky zakázala, vědci však jistě brzo vymyslí jiné, povolené boty. Nejrychlejší maratonec všech dob se ale k technologickým inovacím neupíná. Spoléhá jen na to, co může ovlivnit - tvrdý trénink a čistou mysl.

„Vždycky říkám, že neběžím podle nohou, ale srdcem a myslí. Lidská bytost je o mysli. Když je vaše mysl v pořádku, pak jsou vaše svaly v pořádku,“ drží se osvědčeného hesla.

Kam až sahají lidské (Kipchogeovy) limity?