Zprávy přicházejí i od běžců z Etiopie, kteří jsou na vytrvaleckých tratích největšími rivali Keňanů. Viceprezident Etiopského olympijského výboru a bývalý mnohonásobný držitel světového rekordu Haile Gebresilassie prohlásil, že si vyslechl srdcervoucí zprávu o tragické smrti Kiptuma.

„Kelvin byl jedním z mých oblíbených mladých atletů. Když jsem sledoval jeho běh a výhry, byl jsem si jistý, že je předurčen k velikosti,“ prohlásil vytrvalec, který v roce 2008 na maratonské trati vytvořil světový rekord časem 2:03:59.

Klára Holcová holdovala vrhu koulí.
Zůstane v srdcích i historii atletiky, píše klub o oběti střelby Kláře Holcové

Kiptum se stal světovým rekordmanem loni v říjnu v Chicagu, když posunul hodnotu historického maxima svého krajana Eliuda Kipchogeho o 34 vteřin na 2:00:35.

„Těšil jsem se, že v příštím závodě pokoří magickou hranici dvou hodin. Již dřív jsme u jiných běžců sledovali ohromný potenciál, ale pro mě byl Kiptum tím pravým, kdo by mohl maraton zaběhnout pod dvě hodiny,“ vyprávěl dnes už padesátiletý hrdina olympiád, šampionátů a řady mítinků.

Kelvin Kiptum zaběhl v Chicagu světový rekord:

Zdroj: Youtube

Ozvali se i jiní velikáni vytrvaleckých běhů. Zármutek vyjádřili další slavní Etiopané Kenenisa Bekele, Genzebe Dibabaová, Gudaf Tseegayová. „Kelvin byl úžasně talentovaný sportovec. Nepochybuji, že by měl neuvěřitelnou kariéru,“ prohlásila další ikona vytrvaleckých distancí Brit Mohamed Farah.

Když běžel, byl jako stroj

Ke kondolujícím se přidal i zmíněný Keňan Kipchoge, který už maraton po dvě hodiny zaběhl, ale jeho vídeňský čas z roku 2019 dosažený s pomocí několika vodičů nemohl být zapsán do rekordních análů. „Jsem hluboce zarmoucený jeho tragickou smrtí. Měl celý život před sebou, aby dosáhl neuvěřitelné velikosti,“ uvedl.

Kanadský tyčkař Shawn Barber
Atletický mistr světa Barber je po smrti. Bylo mu 29 let

„Byl to velmi skromný chlapík. Takový, co stojí při zemi. Moc toho nenamluvil, ale když běžel, byl jako stroj,“ sdělil Kiptumův krajan a bývalý maratonec Wesley Korir, který ho doprovázel do Chicaga, když tam překonal světový rekord.