Letos se úspěšně prosazuje v prestižní Diamantové lize. V průběžném pořadí je druhá a závod v Lausanne dokonce ovládla. Mistrovství Evropy však bude přece jen něco jiného.

„Ono hodně záleží na tom, jak si to člověk nastaví v hlavě. Na diamantovku do Osla jsem jela nervózní. Bylo to totiž po dlouhé době, co jsem startovala na velkém mítinku. Člověk se chce ukázat. I v Berlíně se budu usmívat, a když mi to bude lítat, bude to obrovské plus,“ říká závodnice Dukly.

Tím, že půjde o mistrovství Evropy, se prý nehodlá svazovat. „Berlín budu brát jako kterýkoliv jiný závod. Nemíním se stresovat faktem, že jsem na šampionátu. To by se mi mohlo nevyplatit. Před startem se budu snažit být v klidu a předpokládám, že v sektoru si mě pak ohlídá trenér,“ nenechává se ostravská rodačka vyvést z rovnováhy.

V Berlíně ji však oproti Diamantové lize čeká den před finále ještě kvalifikace, musí tedy zvládnout dva závody za sebou. Nikola Ogrodníková si však už něco takového vyzkoušela.

„Dopoledne jsem si na extralize hodila první pokus a večer pak letěla na mítink do Francie. Druhý den jsem tam překonala 63 metrů,“ vzpomínala svěřenkyně trenéra Rudolfa Černého, na jejíž přípravu dohlíží i přítel a rovněž účastník oštěpařských soutěží v Berlíně Vítězslav Veselý.

„Dá se to zvládnout, ale tenkrát v tom byl navíc přelet. To v Berlíně nehrozí. Po kvalifikaci zamířím hezky do hotelového pokoje a budu odpočívat,“ usmívala se závodnice, která letos třikrát přehodila hranici 65 metrů, což se žádné jiné Evropance nepovedlo.

UMÍ SE NAŠTVAT

„Na velkých závodech mi hlava funguje správně. Vím, že když mě soupeřky přehodí, dokážu nějakým způsobem reagovat. A aniž by se mi rozklepala kolena. To je rozdíl. Dřív bych začala panikařit,“ prozradila sedmadvacetiletá oštěpařka, které v evropských tabulkách patří díky dubnovému výkonu 65,61 metru z jihoafrického Potchefstroomu pátá příčka.

Rozdíl proti minulosti vidí v tom, že se dokáže zdravě naštvat. „Je to ale jen vnitřní pocit, agresivně se neprojevuju,“ směje se. „Důležité je, že nerezignuju a umím odpovědět. Jsem schopná zabojovat a hodit něco navíc. Půjde taky o to, co předvedou ostatní holky. Favoritek je víc.“

Špotáková: Nikola musí prokázat závodnické srdce
Vystoupení své následovnice si u obrazovky nenechá ujít světová rekordmanka Barbora Špotáková, která si letos vybírá mateřskou pauzu.

„Budu Nikole fandit, ale šampionát je úplně jiná písnička. Bude muset prokázat závodnické srdce. A nevím, jestli je zvyklá na předstartovní proces, kdy se třeba tři hodiny čeká v coolroomech,“ upozornila trojnásobná olympijská medailistka. „Přesto věřím, že bude slavit placku. Zvlášť proto, že úroveň disciplíny letos není tak vysoká. Bylo by škoda nevyužít situace.“