Stříbrný olympijský medailista z Tokia si během soutěže dvakrát zlepšil osobní rekord až na 90,88 metru. Novopečený otec dcery Emmy nestačil jen na úřadujícího mistra světa Andersona Peterse, který si ve strhujícím souboji zajistil vítězství v poslední sérii hodem dlouhým 93,07 metru.

Atlet z Grenady překonal své osobní maximum o téměř šest metrů a zařadil se na páté místo historických tabulek, které vede Vadlejchův trenér Jan Železný. Jeho světový rekord z roku 1996 má hodnotu 98,48 metru.

Jakub Vadlejch na slavnostním vyhlášení.
Stříbrný olympionik Vadlejch se stal otcem. Atletičtí manželé mají dceru Emmu

Jednatřicetiletý český reprezentant se dostal do čela díky hodu do vzdálenosti 89,87, kterým o 14 posunul své maximum z mistrovství světa v Londýně v roce 2017, kde vybojoval stříbrnou medaili. A pak ještě přišla rána, kterou pokořil magickou devadesátku.

„Je to splněný sen. Když jsem v patnácti letech začínal s atletikou, měl jsem dva sny. Jednak získat olympijskou medaili a pak přehodit 90 metrů,“ vykládal po závodě šťastný Vadlejch.

Obrovský milník

„Je to něco neskutečného. Devadesátka je obrovský milník. Tenhle večer si budu pamatovat po celý život. Stejně tak jako dny, kdy jsem poprvé přehodil sedmdesát a osmdesát metrů,“ prohlásil pražský rodák.

Jakub Vadlejch.
Magická hranice překonána. Devadesátka je pro oštěpaře nejvíc, říká Vadlejch

Dostal se tak do elitní společnosti oštěpařů, kteří překonali devadesát metrů. V pátek se rozšířila na 22 členů a závodník Dukly Praha poskočil na šestnáctou příčku neoficiálního klubu výjimečných.