Yiselena Ballarová Rojasová je bronzovou medailistkou z atletického MS do 20 let, které se konalo minulý rok v Nairobi. Na atletický světový šampionát do USA se dostala devatenáctiletá naděje na poslední chvíli - nahradila zraněnou vícebojařku Yorgelis Rodrguezovou.

Zlatá tretra, atletický mítink kategorie Continental Tour - Gold, 19. května 2021 v Ostravě. Jakub Vadlejch (CZE), oštěp muži.
Oštěpaři, a kdo dál? Vadlejch si před atletickým mistrovstvím světa věří

Do středeční kvalifikace ale Rojasová nenastoupí. Od kubánské výpravy se jí totiž povedlo utéct, což potvrdil kubánský portál Swing Completo. Kuba je jedním z posledních marxisticko-leninských sociálních států, který je od roku 1965 vedený Komunistickou stranou Kuby. Vláda jedné strany je zde ošetřena ústavou.

Častá praxe kubánských sportovců

Rojasová není zdaleka prvním sportovcem z Kuby, který utekl. Řada z nich nesouhlasí s tamním režimem a využívá sportovních akcí k útěku z komunistické země. Před rokem opustil tým objíždějící evropské mítinky před olympijskými hrami trojskokan Jordan Díaz Fortun. Nejčastějším místem, kde kubánští sportovci úspěšně utekli, byly Panamerické hry.

Vítězslav Veselý
Vadlejch má na medaili, říká oštěpař Veselý. On sám chce na MS překvapit

V roce 1999 posloužily Panamerické hry ve Winnipegu k útěku dohromady 13 sportovcům.