Dosavadní místopředseda EA oznámil svůj úmysl kandidovat do čela Evropské atletiky na konci února. „Ve svém manifestu se dotýkám výzev, kterým by měl náš sport čelit a vysvětluji, jak bychom se jim z mého pohledu měli postavit a jak náš sport vylepšit tak, aby odpovídal dnešním trendům a byl inspirací a vášní především pro mladou generaci,“ popisuje důvody své kandidatury na webových stránkách www.libor4president.com.

Zástupce evropských federací ale nepřesvědčil. Varhaník tím pádem po čtyřech letech opustí vedení EA, v němž byl od roku 2019 jako viceprezident zaměřený na marketing. Tentokrát nekandidoval na tento post, ale pokusil se získat nejvyšší pozici. Chtěl změnit způsob řízení kontinentální federace, zmodernizovat ji a zatraktivnit hlavní události pro diváky i komerční partnery.

Jihoafričanka Caster Semenyaová na Kontinentálním poháru v Ostravě
Ochrana ženského sportu. Světová atletika dala stop transgender závodnicím

Varhaníkovým protikandidátem byl současný předseda Evropské atletiky Bulhar Dobromir Karamarinov, jenž je v této funkci od roku 2021, kdy nahradil tehdy zesnulého Nora Sveina Arne Hansena. Každá členská federace EA měla při volbě předsedy jeden hlas. Většinovou podporu mezi 49 členskými federacemi, které se kongresu při absenci potrestaných Ruska a Běloruska účastní, Varhaník nevybojoval. Bulharský funkcionář získal 28 hlasů, český kandidát o sedm méně.

„Mrzí mě to, ale výsledek byl velmi těsný. Nicméně složení rady napovídalo, že asi není v této chvíli čas na změny,“ uvedl Varhaník.