Jenže Anežka Drahotová, atletka - chodkyně, zažila díky komplikovanému zranění hodně podivnou sezónu. Absolvovala minimum závodů, těžko tedy říct, v jaké formě se nachází. „Zranění necítím, jsem stoprocentně zdravá. Akorát teď hodně unavená, jelikož absolvujeme hodně těžké tréninky," přiznala s úsměvem v rozhovoru pro Deník.

Na telefonu jsme Anežku zastihli, když zrovna vyrážela na cyklistickou vyjížďku v rámci soustředění v Itálii.

Co tedy pilujete na soustředění v Itálii?

Do mého závodu na olympiádě je ještě hodně času. Tréninková zátěž je teď maximální, přeci jen jsem toho v sezóně opravdu moc nestihla. Musíme doladit poslední věci, které jsou potřeba.

Pak tedy rovnou nabíráte směr Brazílie?

Ještě ne. Vracíme se 2. srpna, musíme ještě v Kladně zařídit poslední nezbytné záležitosti. Do Ria pak odlétáme 8. srpna v jedenáct večer.

Letošní sezónu vám hodně pokazilo zranění. Jak jste na tom aktuálně?

To zranění bylo horší, než jsme čekali. Na jaře mě ta noha prostě hodně bolela. Stihla jsem pouze závod, kde se bojovalo o olympijský limit. Začala jsem spolupracovat s fyzioterapeutem Pavlem Bryndou. V Brně pak doktoři dokázali zjistit, kde byla ta příčina. Vše se vyřešilo a prakticky od května mě to vůbec nelimituje. Nevím o tom, jsem přesvědčená, že po zdravotní stránce jsem v pořádku. Jen se cítím unavená, v Itálii absolvujeme hodně těžké tréninky (usmívá se).

Kde tedy byla příčina vašeho zranění?

Jeden sval na přitahovači se prostě trošku utrhl z okostnice a narušil kost. To bylo na levé noze, pak to šlo do pravých beder a levé lopatky. Teď ještě řešíme tu lopatku, jelikož při chůzi není tak asymetrická jako ta pravá. Jsou to věci, které si normálně ani neuvědomíte. Věnuji se ještě terapii, dáváme to do kupy.

Olympiáda startuje už příští týden. Pro vás je to premiérová účast. Jak se těšíte?

Já se těším opravdu hodně. Shodou okolností se mi o olympiádě z pondělí na úterý zdálo (smích). Pár našich sportovců, jako plavci a slalomáři, už tam odcestovali. Trochu jsem měla obavy z toho, že jsou v Brazílii nějaké nedostatky. Ale zprávy z českého domu hovoří úplně jinak, všechno je prý v pořádku. Jen mě mrzí, že toho v Riu moc nestihnu. Před závodem zpravidla nic nepodnikám, jen se udržuji v určitém tréninkovém tempu, odpočívám a nemám v plánu někam chodit. Takže ani nebude čas někomu zafandit. Jelikož můj závod je 19. srpna a za dva dny olympiáda končí.

Vy jste trochu nakousla obavy z nedostatků. Například výprava z Austrálie si hodně stěžovala na ubytování. Vás to tedy nechává klidnou?

My jsme tady v horách bez internetu, takže moc zpráv nemám. O té Austrálii mi to volala Eliška (sestra Anežky pozn. autora). Trochu jsem se smála. Tomáš Houška z Českého olympijského výboru psal, že to tam je naopak hezké. Osobně nejsem extrémně náročná na bydlení, už jsem stihla přespat na různých místech. Na druhou stranu člověk očekává, že na olympiádě bude všechno v pořádku. Třeba jídlo, snad tam bude dobrý výběr. Ale i tak si s sebou vezu nějaké zásoby (smích).

Dalším olympijským strašákem je virus zika. Někteří čeští sportovci se kvůli tomu vzdali účasti v Riu. Neměla jste určité pochybnosti?

Je pravda, že jsem nad tím moc nepřemýšlela. Těch rizik je v životě tolik… Když si vezmu, že jezdím na kole za plného silničního provozu. Mám zprávy od doktora Jirky Neumanna, že v této oblasti je vše v pořádku. Navíc je tam zima, takže počet nakažených komárů je nula (smích). Opravdu mě to od účasti neodradilo.

Sportem také otřásla dopingová aféra Ruska. Jak moc to ovlivní váš samotný závod?

Podle mých informací chodkyně z Ruska nebudou závodit. Přesto tam budu mít těžké soupeřky z Číny, Brazílie nebo Itálie. Ale tohle nechci řešit, nejsem člověk, co by s tím kalkuloval. Budu závodit s těmi, které budou na startu. Je ale pravda, že mi odpadly velmi dobré závodnice, Rusko je v chůzi špička.

Váš závod je na programu od půl sedmé večer. Bude vám to vyhovovat?

Abych byla upřímná, mám raději dopolední starty. Na všech velkých šampionátech se vždy startovalo ráno. Ale bude to pro všechny stejné. Pro mě to bude nezvyk, snad to nebude hrát žádnou velkou roli.

Sportovní veřejností jste byla označena za černého koně naší výpravy. Souhlasíte?

(smích) Já to docela chápu. Nejsem člověk, co by se bál. Říkám nahlas, že si jedu pro dobrý výsledek. Samozřejmě bych moc ráda získala medaili. To je sen každého. Není to nereálné, i když letošní výsledky tomu nenapovídají. Strašně se těším a jsem vlastně hodně zvědavá, jak to dopadne. Hlavně chci ze sebe vytřískat maximální výkon. S tím bych byla strašně moc spokojená. Pokud nezískám medaili, ale podám opravdu nejlepší výkon, nebude se za co stydět.

ANEŽKA DRAHOTOVÁ

*22. 7. 1995

Přehled získaných medailí:

ME juniorů 2013, chůze na 10 km zlato

MS juniorů, 2014, chůze na 10 km zlato

ME 2014, chůze na 20 km bronz

ME do 23 let 2015, chůze na 20 km stříbro

Mimo chůze se věnuje také běhu, je také členkou týmu TJ Cykloprag a úspěchy mezi juniory sbírá i na kole. V roce 2015 také startovala na MS v Pekingu. Tam ale na medaili nedosáhla, čas 1:30:32 tehdy stačil na osmou příčku.