Věrní fanoušci si pamatují, jak tehdy pětadvacetiletá Češka v Seville po těsném finiši s Ruskou Světlanu Mastěrkovovou a Marii Mutolaovou z Mosambiku nevěřícně hledí na výsledkovou tabuli. V této sezoně si také dokázala zlepšit osobní rekord na 1:56,56. Ten je pro dnešní české půlkařky v nedohlednu.

Světový rekord Jarmily Kratochvílové vydržel čtyři dekády
Dlouhé roky s rekordem. Musela jsem se s ním naučit žít, říká Kratochvílová

Být to v jiné době, jistě by se Ludmila Formanová stala vítězkou ankety Atlet roku. Měla však trochu smůlu, že se její zářivé období krylo s obrovskými úspěchy a medailemi Jana Železného, Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho. A tak se i ve svém nejlepším roce 1999 dostala nejvýš - na druhé místo.

Cení si čtvrtého místa z ME

Další kariéru svěřenkyně světové rekordmanky Jarmily Kratochvílové přibrzdily zdravotní problémy. Na olympiádě v roce 2000 v Sydney odstoupila v rozběhu kvůli bolavému kotníku, ale dokázala se vrátit a o dva roky později doběhla čtvrtá ve finále ME v Mnichově. „Toho si hodně cením, protože jsem se dokázala vrátit do špičky,“ říká rodačka z Čáslavi.

Památný finiš Ludmily Formanové na mistrovství světa 1999 v Seville:

Zdroj: Youtube

Po narození syna Petra se chystala na restart kariéry, ale v roce 2007 zamávala na rozloučenou. Roky učila v Čáslavi tělocvik, ale to už je minulost. Nyní je trenérkou ve vlastním atletickém klubu. „Převážně trénuji děti a dělám i individuální kondiční tréninky, takže u atletiky jsem víceméně pořád,“ řekla médiím krátce před kulatým výročím.

Nové jméno zní Kristiina Sasínek Mäki
Ještě se neumím podepsat, směje se novomanželka Sasínek Mäki

Přiznává, že se během kariéry často pohybovala blízko zdravotního rizika. „Někdo je zraněný celý život, někdo ne. Já jsem byla na hraně,“ krčila rameny. „Tenkrát ještě nefungovala regenerace v takovém rozsahu jakou mají dnešní atleti. Zvlášť na malém městě,“ dodala bývalá atletka, která po skončení kariéry při atletických šampionátech několikrát působila v roli televizní spolukomentátorky.