V soutěži chyběla olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa Ruska Maria Lasickeneová, která stejně jako ostatní atleti válčící země nesmějí kvůli invazi na Ukrajinu závodit na mezinárodních akcích.

Nikola Ogrodníková na mistrovství světa.
Ogrodníková po postupu do finále MS: Jsem hodně unavená, dám si něco sladkého

Jaroslava Mahučichová získala v Oregonu druhé stříbro z venkovních světových šampionátů. Před bojem o medaile ale myslela hlavně na to, aby se mohla vrátit do rodného města. Den před kvalifikací totiž mířily ruské rakety právě na Dnipro.

V Německu našla dočasný domov

„Měla jsem obavy. Nevěděla jsem přesně, kam rakety dopadly. Volala jsem tátovi a ptala se, jestli je v bezpečí, nebo jestli něco slyšel. Samozřejmě jsem byla nervozní,“ přiznala.

Souboj o zlato proti Pattersonové byl vlastně opakováním finále z letošního halovém mistrovství světa v Bělehradu. Tam ale bylo pořadí opačné. Mahučichová v březnu triumfovala díky skoku přes metu 202 cm. Australanka skočila o dva centimetry méně.

„Závod jsem si užila. Vlastně jsem se dokázala naladit a vypnout emoce. Za stříbro jsem velmi šťastná. Všechny dívky v sektoru nám fandily,“ vyprávěla dvacetiletá skokanka, kterou potěšila ohromná podpora nejen od diváků během soutěže, ale i od běžných kolemjdoucích na ulici. „Lidé s Ukrajinci cítí a přejí nám hodně štěstí. Věří v jejich vítězství.“

Zklamaný Karsten Warholm.
Zklamání světového rekordmana. Takhle to nechci, prohlásil po fiasku Warholm

Proto Jaroslava Mahučichová hodně mluví s novináři. „Všichni jsou pokaždé šokováni našimi příběhy o válce, ale takový je teď náš život. Tohle je naše zkušenost, ae věřím, že po válce bude všechno v pořádku, dokonce mnohem lepší. Musíme si tím projít, věřím, že to dokážeme,“ líčila.

Než se vrátí na Ukrajinu, bude pobývat v Německu, kde našla dočasný domov. Jejími nejbližšími plány je příprava na evropský šampionát v Mnichově. „Po něm už pojedu domů. Chci vidět otce, babičku a přátele. To je můj hlavní cíl.“