O víkendu na kladenském mistrovství republiky mu nevyšel útok na čas nejlepší evropské dvanáctky, se kterým je spojené přímé nasazení do berlínského semifinále. „Škoda. Na dvanáctku stačil výkon 45,39. Nemuset běžet rozběh, ušetřil bych síly. Teď to budu mít těžší,“ konstatuje svěřenec Dalibora Kupky.

„Musím si pohlídat postup a přitom neběžet naplno. V semifinále se pak uvidí. Rád bych postoupil do finále a vybojoval co nejlepší umístění,“ spřádá plány závodník pražské Dukly.

„Těžko říct, proč mi to neběhá jako dřív? Výkonnost z posledních let postupně uvadá. Jde ruku v ruce s přibývajícím věkem,“ přemítá teprve sedmadvacetiletý atlet.

„Čtvrtku dělám už poměrně dlouhou dobu. Někdy mi připadá, jako bych měl vystřílené náboje. Nicméně věřím, že se forma dá správným tréninkem oživit,“ pokračuje Maslák.

Kromě svých závodů ho na ME čekají i obě štafetová vystoupení a teoreticky by mohl nastoupit k šesti závodům. „Zamlada jsem takové porce běhal a věřím, že je zvládnu i teď,“ dodává.

Padne starý rekord? Sprinteři pilovali předávky
Z dnešního pohledu to byl atletický pravěk. V olympijském finále v roce 1972 v Mnichově protnul finišman československé štafety Ludvík Bohman pomyslnou cílovou pásku čtvrtý v čase 38,82.

Další generace sprinterů se marně snažily hranici 39 sekund pokořit: nejstarší český rekord odolával.

Nadějně se až letos v červnu na Odložilově memoriálu předvedlo kvarteto ve složení Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka, Dominik Záleský. K rekordu se přiblížilo na pouhých 17 setin.

A zdá se, že by ve vyrovnané konkurenci na ME v Berlíně mohl 36 let starý rekord konečně padnout. „Máme rychlostní formu, a jestli nám vyjdou předávky, tak bychom mohli starý rekord smáznout,“ myslí si Pavel Maslák, jenž by měl do štafety na 4x100 metrů zasáhnout.

Scházejí se v ní skutečně nejrychlejší čeští sprinteři. Vedle Masláka (český mistr na 400 m), také držitelé dalších titulů: Stromšík (100 m) a Jirka (200 m). První zaběhl nedávno v Táboře český rekord (10,16) a druhý si v Kladně vytvořil osobák (20,75).

Předávky byly silnou stránkou sprinterů z minulého století. Jejich následníci jsou ale rychlejší, bude však potřeba, aby fungovali týmově.

„Kluci měli společná soustředění, a tak věřím, že se seběhali,“ sdělil šéftrenér Tomáš Dvořák.

„Společně jsme trénovali a chyby neděláme. Na rekord určitě máme,“ nechal se slyšet Stromšík. „Souhra čtyř lidí je něco jiného než sólo závod. Ale předávky jsme pilovali a po dlouhých letech se naskytla šance, že můžeme rekordní čas zlepšit,“ uzavřel Jirka.

Co myslíte, padne v Berlíně letité maximum?