Soutěž se pro muže, jehož image je oholená polovina tváře, v jednu chvíli nevyvíjela úplně ideálně. Hvězdný skokan na mistrovství Evropy teprve vstupoval do sezony a na výšce 229 centimetrů se zachránil až třetím skokem.

Pak se však před zraky italského prezidenta Sergia Mattarelly vzepjal k famóznímu výkonu. Napoprvé překonával výšky 231, 234 i 237 centimetrů. Tím překonal osmnáct let starý rekord šampionátu Rusa Andreje Silnova. Zároveň se děly nevídané věci.

Gimbo se chytil za kotník, jako by simuloval zranění. Praštil sebou o zem a vyhecované publikum v tu chvíli oněmělo. Jenže pak se smíchem vytáhl z tretry pružinu. Po zdolání výšky 237 vběhl na plochu fanoušek a šel ho obejmout. Po soutěži ze sebe Tamberi strhnul dres, skočil mezi diváky, políbil manželku Chiaru a srdečně se pozdravil i s hlavou státu.

„Kdybych nevyhrál, měsíc bych nepromluvil,“ vykládal dvaatřicetiletý skokan, který na domácí půdě obhájil titul z ME v Mnichově. Následující rok získal zlato na mistrovství světa v Budapešti. Před tím se na olympiádě v Tokiu podělil o zlatou medaili Katařanem Mutazem Baršimem.

„Poslední dobou jsem pracoval velice tvrdě. Kdybych doma nevyhrál, zklamání by bylo šílené. Ale dokázal jsem skvělé věci. Teď je čas zaměřit se na olympiádu,“ naznačil atletický šašek další cíl.