Český tým si v Římě kvůli nemoci připsal další ztrátu. Po čtvrtkařce Ladě Vondrové a vícebojaři Adamu Sebastianovi Helceletovi nemohl pokračovat ani Matěj Krsek. Štafeta na 4x400 metrů tak přišla o svého lídra. Důvodem je nachlazení a bolest v krku. Češi tak nastoupili ve složení Michal Desenský, Patrik Šorm, Adam Smolka a Philip Krenek.

Chyběl tedy i Vít Müller, který po smíšené štafetě startoval v rozběhu a semifinále na 400 metrů překážek. Krsek na ME běžel také mix, s nímž byl šestý, a pak neúspěšně v rozběhu individuální čtyřstovky. To již hovořil o viróze, která ho postila v týdnu před šampionátem, a v Římě se mu při námaze ze závodů mohla vrátit.

Chyba štafetové náhradnice

Oslabení Češi tak prvním rozběhu skončili v čase 3:06,70 daleko od postupových příček. Ani ženy bez Vondrové a čtvrté z individuálního závodu Lurdes Glorii Manuel, která po třech čtyřistametrových závodech, potřebovala volno na odpočinek, nezářily. Sestavu tvořily Marcela Pírková, Tereza Petržilková, Barbora Veselá a Barbora Malíková.

Nezačaly špatně. Petržilková se před předávkou probojovala na čtvrté místo. Jenže Veselé kolík při přendavání z jedné ruky do druhé upadl. Sice ho rychle sebrala, ale soupeřky už byly daleko, a tak ani úsilí finišmanky nemohlo situaci zvrátit.

Karolína Maňasová v Římě prohnala na stovce evropskou elitu
Maňasové pomáhá egyptské božstvo. Swobodová je moc fajná, říká sprinterka

„Nevím, jak se to stalo. Viděla jsem, jak Terka krásně předává. Ale najednou byl kolík na dráze a všechno v pytli,“ litovala náhradnice Veselá. Čas 3:32,59 byl pochopitelně ze všech nejpomalejší a zklamání jen dokonala diskvalifikace.

Sprinteři Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Ondřej Macík dopadli z českých kvartet relativně nejlépe. Čas 39,22 znamenal páté místo v rozběhu na 4x100 metrů. Čechy od postupu dělilo jen dvanáct setin sekundy.

Krátce po doběhu se spoludržitel českého rekordu na stovce Veleba nechal slyšet, že šlo o jeho poslední vystoupení na velké akci v kariéře.