Po kvalifikaci nejlepší český oštěpař vyprávěl, že chce pro Česko vybojovat medaili. A to jakoukoli. Své slovo na Olympijském stadionu dodržel. Posledním pokusem všechny soupeře přehodil a z evropského šampionátu přiváží fantastické zlato. Jedná se o první vítězství na velké soutěži v jeho kariéře.

Vrchol pro českou atletiku na mistrovství Evropy přišel ve středu večer, v poslední den římského menu. Od Jakuba Vadlejcha se medaile čekala. Atletická reprezentace na ni po řadě finálových umístění dosud marně čekala.

„Je to skvělý pocit. O tomhle jsem celý život snil a povedlo se to. Navíc šestým hodem v soutěži. Docela by mě zajímalo, kolik lidí tomu ještě věřilo. Připadám si naprosto skvěle,“ usmíval se Vadlejch.

Po vlažnějším začátku se pražský rodák zlepšil třetím pokusem dlouhým 84,66 metru. Posunul se na druhé místo, ale Němec Julian Weber se vyhříval na prvním místě s víc jak metrovým náskokem. Jenže pak se do boje o medaile přihlásil Fin Oliver Helander a české akcie klesly na bronzovou hodnotu.

S vlajkou obíhal Olympijský stadion

Rozuzlení přinesla až poslední série. Český oštěpař se přesně trefil a oštěp doplachtil na 88,65 metrů. V pravou chvíli se nejlépe namotivoval, zmobilizoval síly a vylepšil si nejlepší výkon v sezoně. Pak už mohl svěřenec Jana Železného slavit. Přijímal gratulace od soupeřů, zdravil diváky, s českou vlajkou obíhal stadion a s úsměvem pózoval fotoreportérům.

„Začátek závodu neodpovídal tomu, jak jsem se cítil před finále. V prvních hodech jsem tápal technicky a vůbec nevěděl, jak to udělat, protože jsem měl spoustu energie. Jenže jsem ji nedokázal poslat správným směrem,“ vykládal závodník Dukly.

„Ve třetí sérii jsem trochu naznačil, že by to mohlo být dobré. Pojistil jsem si užší finále. Posledním pokusem jsem dokázal přidat další čtyři metry a kluky porazit o tři. Asi to tak mělo být,“ sděloval spokojeně třiatřicetiletý závodník, který římským vítězstvím trumfl svého trenéra, který se ve své mimořádné závodnické kariéře nikdy mistrem Evropy nestal.

Česko mělo zastoupení i v dalším středečním finále. Ve hře byli i dva tyčkaři. Zatímco David Holý si zapsal 550 centimetrů, Matěj Ščerba přelétl na druhý pokus přes laťku ve výšce 565 centimetrů. Prvně jmenovaný skončil dvanáctý, jeho kolega desátý.